Facebook noscript imageFartkamerastöld gav fängelse för tre personer
Nyheter
Fartkamerastöld gav fängelse för tre personer
Tre döms till fängelse för fartkamerastölder. Foto: Oscar Olsson/TT.
Tre döms till fängelse för fartkamerastölder. Foto: Oscar Olsson/TT.

Tre personer döms till fängelse och tre andra får villkorliga domar för omfattande stölder av fartkameror i Stockholmsområdet. Vid en husrannsakan hittades 23 kameror gömda under en säng, skriver Norrtelje Tidning.

En omfattande stöldhärva av fartkameror har nu fått sitt rättsliga efterspel. Tingsrätten har dömt sex personer för inblandning i systematiska stölder av trafiksäkerhetskameror som ägde rum under 2022.

En våg av stölder av fartkameror drabbade landet under 2022. Bland annat skedde flera stölder på vägar i Norrtälje kommun. Vid en husrannsakan i en av de nu dömdas hem, en 22-åring, hittades 23 systemkameror av samma modell som används i de mätskåp som förvarar fartkamerorna. 22 av kamerorna var placerade under mannens säng.

Totalt sex personer döms för inblandning i stöldhärvan. Tre personer får fängelsestraff och tre personer får villkorliga domar. Enligt en källa till polisen såldes kamerorna vidare till en person som i sin tur sålde dem till Iran.

Simone Svensson

Reporter

Tips mottages gärna!
simone.svensson@bulletin.nu