Facebook noscript imageFörskolepojke dog på jourcentral – föräldrarna anhållna
Förskolepojke dog på jourcentral – föräldrarna anhållna
En minderårig pojke dog efter att hans föräldrar kommit in med honom till en jourcentral. Arkivbild. Foto: Samuel Steén/TT
En minderårig pojke dog efter att hans föräldrar kommit in med honom till en jourcentral. Arkivbild. Foto: Samuel Steén/TT

En pojke i förskoleåldern dog på en jourcentral i Lidköping på torsdagen. Nu har hans föräldrar anhållits misstänkta för vållande till annans död. – Vi jobbar med att bringa klarhet i vad det är som har hänt, säger åklagare Anna Johansson.

Det var vid 19.30-tiden på torsdagen som föräldrarna kom in med sin son, som enligt dem skadats i en olycka hemma, vilket Nya Lidköpings-Tidningen först rapporterade.

– Jag kan inte gå in på detaljer kring själva händelsen i nuläget. Men det inkom ett barn till sjukvården och kort därefter så konstaterar man att barnet är avlidet, säger Anna Johansson till TT.

Pojken var i förskoleåldern.

– Utifrån den skadebilden som finns så vill man bringa klarhet i vad det är som har hänt, om det är en olycka eller vad som ligger bakom. Därför gör man bedömningen att det finns en skälig misstanke som man måste utreda vidare, säger hon.

Anna Johansson vill inte uppge hur föräldrarna ställer sig till brottsmisstanken.

TT Nyheter