Facebook noscript imageGrovt artskyddsbrott: Man sålde puma och försökte sälja lejon
Grovt artskyddsbrott: Man sålde puma och försökte sälja lejon

Stockholms tingsrätt har dömt en man för grovt artskyddsbrott och osant intygande sedan det framkommit att han handlat med uppstoppade skyddade djur, däribland ett lejon och en puma. Brottet bedöms som grovt eftersom det skett systematiskt, pågått under en längre period och haft ekonomiska motiv. Mannen nekar till brott och hävdar att samtliga djur förvärvats på laglig väg.

Härvan uppdagades efter att Länsstyrelsen observerade att mannen annonserade ut uppstoppade fåglar och fjärilar på en auktionssajt. Polisen genomförde därefter en husrannsakan och fann bland annat döda fjärilar, fåglar i uppstoppat skick och ett uppstoppat lejon i mannens bostad.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.