
På valvakan 2022 var stämningen på topp efter att SD blivit största icke-socialistiska parti. Idag står SD inför en utmaning i att vara både en del av regeringen och att utmana etablissemanget. På bilden: Mattias Karlsson, Jessica Stegrud, Henrik Vinge, Jimmie Åkesson, Julia Kronlid och Richard Jomshof. Foto: Maja Suslin/TT
Under den senaste veckan har det stormat i Sverigedemokraterna. Det är såklart inget nytt för Sveriges mest kontroversiella riksdagsparti, men vad som däremot är nytt är att stormen inte berott på att någon företrädare gjort något mindre lämpligt uttalande, utan på ett offentligt bråk mellan höga representanter om Sveriges vapenlagar, skriver John Gustavsson.
Ute i landet stormar sverigedemokratiska väljare och gräsrötter, och partiets Facebook-sida översvämmas av kommentarer från besvikna medlemmar som uppger att de nu kommer att klippa sina medlemskort.