Facebook noscript imageGustavsson: Svenskar är religiösa analfabeter
John Gustavsson
Krönikörer
låsaGustavsson: Svenskar är religiösa analfabeter
Domkyrkan i Härnösand. Vare sig vi tror eller inte så behöver vi veta mer om religion än Erik Rosén för att förstå världen. FOTO: FREDRIK SANDBERG /TT
Domkyrkan i Härnösand. Vare sig vi tror eller inte så behöver vi veta mer om religion än Erik Rosén för att förstå världen. FOTO: FREDRIK SANDBERG /TT

Okunskap är sällan ett problem, men att tro sig ha kunskap när man faktiskt inte har det är långt värre. Detta syns alltför ofta när religion diskuteras i dagens ateistiska Sverige, skriver John Gustavsson.

Julen är den enda tiden då man i Sverige får prata om religion i det offentliga rummet. Ofta är diskussionen banal, och religion – kristendomen i synnerhet – används bara för att göra billiga politiska poänger (”Jesus var ett flyktingbarn!”).

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.