Facebook noscript imageHämnden: Kan Ukraina släcka ner hela Moskva?
Hämnden: Kan Ukraina släcka ner hela Moskva?
Bilar kör på en av ett nedsläckt Kievs huvudgator efter ryska attacker som orsakade massiva strömavbrott fredagen den 2 december 2022. Foto: AP Photo/Efrem Lukatsky
Bilar kör på en av ett nedsläckt Kievs huvudgator efter ryska attacker som orsakade massiva strömavbrott fredagen den 2 december 2022. Foto: AP Photo/Efrem Lukatsky

Efter söndagens ryska attack mot Kiev har president Volodymyr Zelenskyj på nytt hotat med att slå tillbaka mot Ryssland. Att orsaka massiva strömavbrott i Moskva är osannolikt, men regionala angrepp och nedsläckning av andra ryska städer är fullt möjliga.

Natten till söndagen den 28 september genomled Ukraina ännu en massiv luftattack från Ryssland. Det ukrainska huvudstadets centrum drabbades återigen hårt av denna attack. Tyvärr blev det omfattande förstörelse och många offer i Kiev. Bland annat dog en 12-årig flicka. Dussintals civila blev skadade.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har redan lovat att hämnas på Ryssland för denna attack. Han försäkrade att Ryssland snart kommer att få ett motsvarande svar. Och några dagar tidigare varnade den ukrainske statschefen Kreml: om Kiev återigen drabbas av blackout, då kommer moskviterna att behöva förbereda sig på strömavbrott.

Å ena sidan verkar detta som ett logiskt svar på de ständiga beskjutningarna av ukrainska städer. Å andra sidan representerar ett sådant mål som att kasta hela den ryska huvudstaden i mörker en extremt komplex militär-teknisk uppgift.

Kan Ukraina ”stänga ner” Moskva och vad krävs för det? Låt oss undersöka dessa frågor.

Moskvas energikoloss - nästan omöjlig att fälla

Det är viktigt att förstå att energisystemet för hela huvudstadsregionen i Ryssland är ett enormt komplext system med flera nivåer. I Moskva finns dussintals viktiga energianläggningar: stora kraftvärmeverk och termiska kraftverk, inklusive fyra enorma kraftverk som vart och ett har en långt större effekt än Sveriges reaktorer med undantag för O3:an. Det finns även mindre gasturbinkraftverk och flera vattenkraftverk. Hela operationsområdet för Moskvaregionen har omkring 50 kraftverk.

Som jämförelse: detta är mer än i hela Ukraina tillsammans. Före den fullskaliga ryska invasionen var 14 termiska kraftverk och 21 kraftvärmeverk igång i landet.

För att orsaka en fullständig och långvarig blackout i hela staden skulle man behöva samtidigt och framgångsrikt träffa en betydande del av de viktiga noderna och transformatorstationerna, vilket skulle kräva hundratals högprecisionsdrönare och/eller kryssningsrobotar. Dessutom skyddas Moskva av ett kraftfullt och skiktat luftförsvarssystem. Ett framgångsrikt och massivt genombrott av detta försvar är tyvärr ganska osannolikt.

Man kan se på situationen spegelvänt. Även Ryssland, med alla sina resurser och stridsmöjligheter som tydligt överträffar Ukrainas, har endast en gång försatt Kiev i fullständig blackout - hösten 2022. Dessutom är Moskva tre gånger större än Kiev till ytan och fem gånger större till befolkningen. Dess luftförsvarssystem är vidare mycket ”tätare” än i den ukrainska huvudstaden.

Det visar sig att för att ”stänga av” den ryska huvudstaden skulle Ukraina behöva alltför många luftangrepp (eller framgångsrika sabotage) och alltför perfekta omständigheter. Sannolikheten för detta är inte särskilt hög.

Så det realistiska maximum man kan räkna med är att under en tid stänga av enskilda stadsdelar i Moskva, vilket resulterar i att hundratusentals, om inte flera miljoner, moskviter blir utan ström. Även detta skulle ju dock vara en allvarlig psykologisk smäll för lokalbefolkningen.

Det bortglömda Sibirien - där Ukraina kan slå hårt

Troligtvis bör den ukrainska presidentens uttalanden om ”blackout i Moskva” ses bredare. Det är fullt möjligt att det handlade om någon slags metafor, och att det inte så mycket avsågs ”nedstängning” av Rysslands huvudstad som ett symmetriskt svar från Ukraina överhuvudtaget. Och man måste erkänna att här ser situationen för Kiev redan mycket mer hoppfull ut.

Ryssland är till ytan världens största land, och dess territorium kan omöjligt skyddas lika bra och flerskiktat som Moskva. Energisystemen i många enskilda städer och regioner är mycket mer sårbara för ukrainska attacker.

Hypotetiskt skulle Rjazan, Smolensk, Voronezj, Kursk eller mer avlägsna sibiriska storstäder - Omsk och Novosibirsk - mycket väl kunna bli objekt vars energiisolering skulle orsaka kolossal skada på Ryssland. I regioner med hårt klimat kommer tillfälliga avstängningar av värme och elektricitet att kännas mycket hårdare, och reparationer av näten kommer att vara mycket svårare och långvariga än i Rysslands europeiska del.

Från denna synvinkel kan Ukraina verkligen svara på Rysslands handlingar symmetriskt. Nämligen - arrangera regionala blackouts för fienden för hela städer och regioner. Det vill säga, göra exakt det som Ryssland själv försöker göra. Troligtvis var det detta som den ukrainska ledningen antydde.

Sammanfattningsvis förblir Ukrainas potentiella möjlighet att arrangera en fullständig och långvarig blackout i hela Moskva ganska låg. Allt på grund av stadens enorma storlek, komplexiteten i dess energisystem och tätheten i luftförsvarssystemen.

Men i bred bemärkelse är Kievs förmåga att leverera smärtsamma slag mot energisektorn i enskilda ryska städer och regioner, vilket orsakar lokala blackouts där, ganska hög. Så motrisker för Ryssland existerar verkligen.

För övrigt finns det inga skäl att tro att detta är något kritiskt för Kreml och kommer att förmå det att stoppa aggressionen i Ukraina. Snarare handlar det här helt enkelt om principen ”öga för öga” och Kievs önskan att betala tillbaka fienden med hans eget mynt för förstörelsen av det egna landet.

Mykyta Trachuk

Mykyta Trachuk är ukrainsk statsvetare och skriver analyser utifrån ett ukrainskt perspektiv.