
I en video som sprids på nätet blir den Oscarsbelönade skådespelerskan Helen Mirren konfronterad på en gata i och London kallad “Onda sionisthynda” av en pro-palestinsk aktivist.
Händelsen inträffade nära Tower Hill när den 80-åriga Mirren var ute och promenerade på kvällen tillsammans med sin make, regissören Taylor Hackford.
I videon framstår Mirren till en början lugn, hon ler mot mannen som närmar sig och frågar om han mår bra. Situationen eskalerar dock snabbt när mannen identifierar henne som ”Helen Mirren, den inbitna sionisten” och hänvisar till hennes tidigare uttalanden om Israels rätt att existera efter Förintelsen.
Han riktar sedan grova förolämpningar mot både Mirren och hennes make. Hackford ses upprepade gånger be mannen “dra åt helvete”.
Videoklippet publicerades först av det anonyma AFA-kontot Anti-Fascist Action UK och har delats av bland andra kontot Campaign Against Antisemitism.
Långt engagemang för Israel
Helen Mirren har ett långt engagemang för Israel och besökte landet redan 1967, strax efter Sexdagarskriget, och arbetade som volontär på kibbutzen HaOn vid Galileiska sjön.
Hon har tidigare kritiserat kulturella bojkotter mot Israel och argumenterat för att isolering av israeliska konstnärer är kontraproduktivt. År 2023 spelade hon rollen som Israels premiärminister Golda Meir i filmen Golda.
Samtidigt har Mirren betonat att hon inte stöder alla handlingar från den israeliska regeringen och har uttryckt oro över landets politiska utveckling.