Facebook noscript imageHjort: Hamas kan välja fred, men vill inte
Opinion
Hjort: Hamas kan välja fred, men vill inte
Hamas prioriterar att skada Israel framför sina egna medborgares välfärd. Foto: Abdel Kareem Hana/AP/TT
Hamas prioriterar att skada Israel framför sina egna medborgares välfärd. Foto: Abdel Kareem Hana/AP/TT

Konflikten mellan Israel och palestinier har pågått i decennier. På israelisk sida har det växlat mellan hökar och duvor, men bland palestinier har det bara funnits hökar. Det är inte i Israels händer, utan i palestiniernas, att skapa en bestående fred.

Den senaste akten i eftermälet av 7-oktoberpogromen har redan kostat hundratals palestinier livet. Under natten som gick, mot måndag, har explosioner hörts över stora delar av Gaza. Minst 15 personer uppges ha dött under natten till måndagen.

Under söndagen dödades en högt uppsatt Hamasledare, Ismail Barhoum, som beskrevs som terrorgruppens premiärminister i Gaza. Hamas hävdar att han dödades när han sökte vård för lindriga skador, medan Israel hävdar att han hade en bas inne på ett sjukhus och använde de andra patienterna som mänskliga sköldar.

Totalt sägs nästan 800 palestinier ha dött sedan Hamas övergav villkoren för vapenvilan och Israel återupptog sina anfall mot terrororganisationen. Den springande punkten i den uppflammande konflikten är de israeler som Hamas fortfarande håller som gisslan.

En bestående vapenvila skulle kunna uppnås redan i morgon – om Hamas vill. Allt som krävs är att de släpper de återstående gisslan. Uppskattningsvis är 59 personer fortfarande tillfångatagna, varav 35 tros vara döda. Det andra steget mot fred är att Hamas lägger ner vapnen. Om Hamas lägger ner vapnen kommer konflikten att upphöra, Israel har redan visat att de inte söker krig och har en gång lämnat Gaza. Om Israel däremot lägger ner vapnen kommer det bli ett 7-oktober från floden till havet.

Hamas siffror är sällan trovärdiga, och de skiljer heller inte på civila och militära dödsfall. Men med den varningen om tillförlitlighet hävdar Hamas att kriget har kostat 50 000 palestinier livet. Sannolikt är siffran långt lägre och utgörs till stor del av stridande.

Det krig Hamas startade med sin pogrom har varit fullständigt meningslöst för alla parter. För Israel har det inneburit dödsfall och stora kostnader. För palestinierna har det inneburit ett land i spillror och tiotusentals döda. För den palestinska sidan har inget uppnåtts. Israel har inte uppnått sitt mål att krossa Hamas men både Hamas och Hizbollah är kraftigt försvagade.

Hamas har freden i sin hand – om de vill. De kan släppa gisslan, lägga ner vapnen och börja förhandla om en permanent fred. Jag vet att många fnissar åt den tanken, men frågan är inte om de kommer att göra det, utan att de kan göra det. Kriget kan ta slut nu, om Hamas vill.

Detta är den springande punkten som gång på gång upprepas, men som världen vägrar att se. Det går att få fred – om Hamas vill. Allt Hamas behöver göra är att sluta fokusera på att döda israeler och i stället börja bygga upp sitt land.

Men Hamas prioriterar inte sina medborgares välfärd. Att dra igång ett krig som i värsta fall lett till att 50 000 palestinier dött och att Gaza lagts i ruiner är inte att sätta sina medborgares bästa i första rummet. För Hamas är dödade israeler ett övergripande politiskt mål – men även dödade palestinier fyller en funktion. Det ger sympati för deras sak och skapar martyrer.

De reportage vi nu ser om döda civila beror på att Hamas värderade att behålla gisslan högre än sina egna medborgares liv. Det fanns en plan för vapenvila, och alla visste vad som skulle hända om den bröts. Ändå vägrade Hamas att släppa gisslan. Hamas valde att bomberna skulle börja falla igen.

Gång på gång skylls våldet på Israel, men det är Hamas som enkelt kan få slut på blodspillan. Det enda de behöver göra är att skicka hem gisslan, låta dem återvända till sina vänner och familjer och låta de döda begravas.

Ofta beskrivs Hamas som underdog i konflikten, medan Israel framställs som den starkare parten med makt. Militärt är Israel överlägset, det stämmer. Men Israel saknar makten att besluta om fred och få konflikten att ta slut.

Ett sådant beslut kräver att båda sidor är överens – och Hamas vägrar. Därmed är det Hamas som har makten över krig eller fred. Och historiskt sett har det alltid varit så. Israel har haft regeringar med både hårda och mjuka policies, bestående av både duvor och hökar. Men de som sagt sig företräda palestinierna har alltid varit hökar – och har alltid valt krig framför fred. Det är därför ett fredsläge aldrig har uppstått.

Läs även: Håll Busch borta från Northvolt

Klas Hjort

Mejl: klas.hjort@bulletin.nu

Ledarskribent på Bulletin med politisk tjänstemannabakgrund både från Riksdagen och Europaparlamentet.