Facebook noscript imageHjort: Kortvuxna mot Kristersson: en liten fråga i ett stort sammanhang
Opinion
Hjort: Kortvuxna mot Kristersson: en liten fråga i ett stort sammanhang
De kortvuxna menar att Kristersson inte borde tala om ekonomiska dvärgar. Foto: Fredrik Sandberg/TT
De kortvuxna menar att Kristersson inte borde tala om ekonomiska dvärgar. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Föreningen för kortvuxna försökte rikta det kritiska strålkastarljuset mot Ulf Kristersson efter att han kallade Ryssland för en ekonomisk dvärg. Resultatet blev det motsatta: föreningens kollektiva kränkthet förvandlades till ett skämt. Situationen blir dessutom värre av försöket att stjäla uppmärksamheten från Rysslands hot.

Fritiof Nilsson Piraten konstaterade att: ”Skriver man om en stoppnål är det alltid nån enögd jävel som känner sig träffad.” Fenomenet att någon använder verklig eller inbillad kränkthet för att få uppmärksamhet är gammalt.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.