Jessica Stegrud, riksdagsledamot för Sverigedemokraterna, blev omringad av palestina/Hamas-aktivister utanför Riksdagshuset på onsdagen. – Ditt jävla äckel [...] Jag tänker inte backa, gormar en kvinnlig aktivist på bruten svenska i en video från attacken. Dagen innan hade S-profilen Annika Strandhäll hånat Stegrud om palestinaaktivisterna.
Sverigedemokraternas riksdagsledamot Jessica Stegrud blev på onsdagen omringad av palestinaaktivister. Händelsen fångades på film.
– Jag ska ta ned fucking... hela din fucking jävla familj [ohörbart] ditt jävla äckel, skriker en kvinnlig palestinaaktivist på guttural svenska. Kvinnan har palestinasjal och svarta solglasögon.
Hon fortsätter:
– Vad fan anklagar du mig för. Tror du jag lever på din äckliga jävla pengar eller. Jag tänker inte backa. Om du ogillar situationen så backar du själv, vrålar den kvinnliga aktivisten som är bitvis svår att förstå.
Jessica Stegrud svarar i normal samtalston och ber aktivisten att ”lägga av”.
– Nä, lägg av DUUUUU!, gormar palestinaaktivisten till svar och fortsätter.
När Jessica Stegrud svarar att det är palestinaaktivisten som följer efter henne svarar palestinaaktivisten:
– Det är DU som står i vägen för mig! Om du känner dig obekväm så backar du, gormar palestinaaktivisten och fortsätter osammanhängande:
– Du är störd! Ja, du stöttar folkmord! Du kan sova med gott samvete. Vad tänker du som i Gaza sker, skriker palestinaaktivisten.
En annan aktivist, som ej syns i bild, skriker ”Fascistsvin”.
I filmen syns i bakgrunden på håll några polismän som inte tycks ingripa.
Jessica Stegrud skriver på X om attacken:
Helt oprovocerat. Påhoppad som folkvald, utanför min egen arbetsplats. Jag har f ö aldrig uttalat mig i sakfrågan.
Ska vi verkligen ha det så här i Sverige?
Nej verkligen inte, det måste få ett slut.
Hånad innan attacken
Innan attacken hade Jessica Stegrud blivit hånad på X av socialdemokraternas Annika Strandhäll efter att Stegrud skrivit om palestinaaktivisterna utanför riksdagen:
Det behövs inte ens tillstånd att stå precis utanför riksdagen och skrika och bete sig hotfullt. Dagarna i ända”, skrev Jessica Stegrud.
”Eller tanter i hattar som brukar stå utanför varje torsdag och protestera mot pensionssystemet?”, svarar Strandhäll i en re-tweet.
I ett ytterligare inlägg skriver Strandhäll med udden riktad mot Stegrud. Strandhäll tar palestinaaktivisterna i försvar:
Detta är en riktig varningsklocka. Folkvalda riksdagspolitiker som har problem när folket protesterar utanför vårt parlament. För de delar inte deras uppfattning. Vilka är i skottgluggen nästa gång? Herrarna som stod utanför förra veckan och protesterade mot trålning i Östersjön? pic.twitter.com/3R9rtdeQ77
— Annika Strandhäll (@strandhall) June 10, 2025
Strandhäll följde upp med fler hånfulla kommentarer: ”Eller gänget som i minst två år varje onsdag och torsdag som lagmält protesterat mot regeringens flyktingoch migrationspolitik? Vilka ska förbjudas?”
Hon skrev även: ”De som stör @moderaterna eller @sdriks politiker?” [KÄLLA: X-inlägg, Annika Strandhäll]
”Lagstiftning inte i takt med tiden”
I en intervju med Bulletin berättar Jessica Stegrud att hon och två kollegor gick ut från riksdagen för att fotografera när aktivisterna ”sprang direkt fram till mig”.
– Då började [de] skrika och hota och jag fortsatte filma, säger Stegrud.
Hon beskriver situationen som ”väldigt skränig och hotfull”.
– Vi har en lagstiftning som inte är i takt med tiden. Det kan inte vara rimligt att man helt tar över det offentliga rummet och hota folk, säger Stegrud till Bulletin.
Hon säger att demonstrationsrätten och yttrandefriheten är oerhört viktig. Men att det inte innebär att man har rätt att hota och trakassera folkvalda politiker utanför Riksdagshuset.
Jessica Stegrud säger att hon är i kontakt med riksdagens säkerhetsavdelning om händelsen.
– Man ska kunna gå trygg till Sveriges riksdag, säger hon.
Det inträffade har polisanmälts.
Bulletin söker polisen.