
Kaffekrisen förvärras när priset på arabicabönor når historiska nivåer. Omfattande torka i Brasilien och Vietnam skapar stor oro på världsmarknaden, och nu varnar man för ytterligare prishöjningar i butik och på café.
Onsdagens prislyft på drygt 3 procent innebär att priset för arabicabönan på råvarumarknaden har gått upp med nästan 70 procent sedan årsskiftet.
Svår torka driver upp priserna
Det handlar om en reaktion på den utbredda torkan i Brasilien, som skapat stor osäkerhet kring årets skörd. Ogynnsamt väder i Vietnam sprider också oro. De båda länderna är världens två största kaffeproducenter.
Prishöjningar syns nu i alla led i leverantörskedjan, där mellanhänderna gör allt för att skydda sina marginaler. Och kraven på säkerheter i den fysiska handeln har också ökat i skuggan av den ökade risken för att producenter ska gå omkull i krisen, enligt analytiker på kaffehandelsbolaget Sucafina.
Robustabönan – vanlig i snabbkaffe --har samtidigt gått upp 85 procent hittills i år. Detta har bland annat skapat problem med ovanligt många rån och stölder av kaffebönor i länder som Uganda.
Tidigare i november meddelade schweiziska Nestlé, världens största kaffeproducent, att koncernen planerar prishöjningar och krympta kaffeförpackningar.