Facebook noscript imageKlimatktivister klättrar på Vasaskeppet – två gripna
Nyheter
Klimatktivister klättrar på Vasaskeppet – två gripna
Poliser utanför Vasamuseet i Stockholm. Foto: Anders Wiklund/TT
Poliser utanför Vasamuseet i Stockholm. Foto: Anders Wiklund/TT

Två klimataktivister från ”Återställ våtmarker” som har setts klättra på det 400 år gamla skeppet i Vasamuseet har gripits. De misstänkta för olaga intrång, rapporterar Polisen.

Polis larmades på onsdagsförmiddagen till Vasamuseet i Stockholm efter att två aktivister hoppat över en grind och klättrat upp på det historiska Vasaskeppet.

– Det är två personer som har tagit sig upp på Vasaskeppet och haft med sig skyltar, säger Anna Westberg, presstalesperson vid polisen, till Expressen.

Enligt polisen har aktivisterna gripits av väktare på plats. En tredje person som fotograferade aktionen har lämnat platsen.

Undersöker eventuella skador

Händelsen utreds i nuläget som grovt olaga intrång, men fler rubriceringar kan tillkomma, uppger polisen. Museets personal har gjort en första undersökning av skeppet.

– Personalen på museet har gjort en första undersökning och har inte hittat skador, men man kommer göra en mer grundlig besiktning för att vara helt säker, säger Westberg till Aftonbladet.

Liknar skeppet vid mosse

Klimatorganisationen ”Återställ våtmarker” har tagit på sig aktionen. På banderollerna som aktivisterna höll upp stod budskapet ”förbjud torvbrytning”.

– Det är en alldeles utmärkt plats att demonstrera på, säger Helen Wahlgren, presskontakt på Återställ Våtmarker till Aftonbladet.

I samma tidning liknar hon Vasaskeppet vid en mosse – ”som också behöver blötläggas för att kunna bevaras”.

Kulturministern rasar

Aktionen har väckt starka reaktioner. Kulturminister Parisa Liljestrand (M) uttrycker sin ilska över händelsen:

”Vasaskeppet är ett av de viktigaste och mest omtyckta kulturarv vi har i Sverige. Det är dessutom en mycket känslig miljö som är betydelsefull för forskningen och riskerar att skadas. Jag blir rent ut sagt förbannad på människor som tar sig rätten att utöva aktivism på bekostnad av vårt gemensamma kulturarv!”, skriver hon i en kommentar till Aftonbladet.

Vasaskeppet började byggas 1626 och sjösattes första gången 1628. Det bärgades 1961 efter att ha legat på havsbotten i över 300 år och är idag ett av Sveriges mest besökta museer.