Facebook noscript imageKriminalvårdsanställd maskerade sig som statsministern i Palestinatåg
Kriminalvårdsanställd maskerade sig som statsministern i Palestinatåg
Bild på palestinaaktivisten Aydin Amir Hashimi utklädd till statsminister Ulf Kristersson i en Palestinademonstration. Foto: Jonas Ekströmer/TT
Bild på palestinaaktivisten Aydin Amir Hashimi utklädd till statsminister Ulf Kristersson i en Palestinademonstration. Foto: Jonas Ekströmer/TT

En anställd på Kriminalvården klädde ut sig till statsminister Ulf Kristersson och deltog i en fejkad attack under en Palestinademonstration i Stockholm. Till DN säger han att ”inget jag gör är illegalt”. – Vi vill säga att Kristersson har doppat händerna i blod, säger den anställde om aktionen till tidningen.

Aydin Amir Hashimi, personalutbildare på Kriminalvården, ligger bakom den uppmärksammade maskeraden som statsminister Ulf Kristersson under en Palestinademonstration i Stockholm. Han deltog i en fejkad attack och har även framträtt som Israels premiärminister Benjamin Netanyahu med blodigt ansikte medan han slipade knivar, avslöjar Dagens Nyheter.

Fejkad attack med blodig docka

På sociala medier spreds klipp där den maskerade aktivisten bar en docka med röda fläckar och Israels flagga. En annan deltagare iscensatte attack med knytnävar och rörelser som uppfattades som hugg mot Kristerssonfiguren.

Hashimi arbetar sedan flera år med personalutbildning på Kriminalvården och har genomfört flera liknande aktioner. På sina sociala medier har han bland annat klätt ut sig till Israels premiärminister Benjamin Netanyahu med blodigt ansikte medan han slipade knivar. Flera klipp är märkta ”Resistance Theatre”.

– Vi vill skicka Ulf till Haag. Vi vill säga att Kristersson har doppat händerna i blod, säger Hashimi till DN.

Oro och kritik inom Kriminalvården

Enligt DN:s uppgifter har Hashimis agerande väckt stark oro bland kollegorna.

– Många blir illa berörda. Vi företräder en statlig myndighet även som privatpersoner. Vi har en värdegrund, en etisk kod och är ansiktet utåt, säger en källa till tidningen.

Hashimi bekräftar att Kriminalvården pratat med honom om hans aktioner, men hävdar att han inte gjort något illegalt.

– Jag föreläser om mänskliga rättigheter. Ska jag bara stå där och vara medveten om det som pågår? säger han till DN.

Justitieministern reagerar

Martha Gurmu, arbetsrättsjurist vid Kriminalvården, påpekar att personalen har yttrandefrihet men att det finns höga krav på lojalitet hos statligt anställda.

– Om en medarbetares engagemang riskerar att skada förtroendet för myndigheten kan det bli arbetsrättsliga konsekvenser, säger hon till DN.

Justitieminister Gunnar Strömmer (M) skriver i en kommentar att statsanställda har ett ansvar att bidra till medborgarnas förtroende för myndigheterna.

”Som statsanställd är det viktigt att bidra till att medborgarna kan ha ett högt förtroende för våra myndigheter, och det gör man inte genom att piska upp hatiska stämningar i vårt land”, skriver Strömmer enligt DN.

Cecilia Aspegren

Journalist.