Kristersson om Nytorgsmannen: ”Extremt allvarligt”

Statsminister Ulf Kristersson (M) uttalar sig kring de nya uppgifterna om Nytorgsmannen. Foto: Jakob Åkersten Brodén/TT
Efter uppgifterna om att den ökände serievåldtäktsmannen ”Nytorgsmannen” gripits för nya övergrepp kräver statsminister Ulf Kristersson skärpt lagstiftning för sexualbrott.
Statsminister Ulf Kristersson (M) reagerar starkt på uppgifterna om att serievåldtäktsmannen som kallats Nytorgsmannen gripits för nya övergrepp.
– Om det stämmer så är det extremt allvarligt. Jag tänker på de offer som än en gång drabbas av hans förfärliga brott.
”Längre straff för våldtäktsbrott”
– Det visar att den omläggning vi håller på med är absolut nödvändig. Man ska inte komma ut efter två tredjedelar av tiden. Man ska ha längre straff för våldtäktsbrott och om man har hög återfallsrisk ska man inte komma ut över huvud taget, säger Kristersson.