
Tidöpartierna meddelar att man kommer att halvera matmomsen. Branschorganisationen Livsmedelsföretagen välkomnar beskedet. ”Men det kommer inte förhindra fortsatta produktionskostnadsökningar”, skriver de i en kommentar till Bulletin.
Halveringen av matmomsen som Tidöpartierna presenterar blir tillfällig, mellan den 1 april 2026 och 31 december 2027.
– Vi kommer att halvera matmomsen för att underlätta för svenska familjer, säger statsminister Ulf Kristersson vid en pressträff på torsdagen.
Läs även: Tidöpartierna halverar matmomsen: ”Vi ska göra det billigare att vara svensk”
Branschorganisationen Livsmedelsföretagen, som representerar livsmedelsproducenter, ser positivt på Tidöpartiernas besked.
”Livsmedelsproduktionen i Sverige minskar i ett läge där vi inte minst av beredskapsskäl behöver öka produktionen. Därför välkomnar vi alla åtgärder som kan stärka svenskarnas köpkraft, inklusive halverad matmoms”, skriver Daniel Emilson, presschef på Livsmedelsföretagen, i ett mejl till Bulletin.
Han menar dock att livsmedelspriserna även framledes kommer att fortsätta öka.
”På marginalen gynnar sänkt matmoms det svenskproducerade då prisgapet mot lågprisimporten minskar i kronor och ören. En matmomssänkning innebär minskade livsmedelspriser för svenska hushåll, men det kommer inte förhindra fortsatta produktionskostnadsökningar. Priserna på livsmedel kommer att fortsätta öka även i framtiden, men från lägre nivåer”, skriver han.
Läs även: Matkedjorna lovar: Vi sänker priserna
Läs även: Livsmedelsföretagen: ”Bojkotten är olycklig och missriktad”