Facebook noscript imageMedier: Postnord slutar dela ut brev i Danmark
Ekonomi
Medier: Postnord slutar dela ut brev i Danmark
Postnord ska ha kallat till möte, enligt danska TV 2. Oscar Olsson/TT
Postnord ska ha kallat till möte, enligt danska TV 2. Oscar Olsson/TT

Postnord Danmark slutar med brevutdelning efter långvariga förluster. Anställda har kallats till akutmöte om företagets framtid.

Postnord har kallat alla anställda till ett akutmöte på torsdagsmorgonen för att informera om företagets framtid, rapporterar danska TV 2. Bakgrunden ska vara att Postnord Danmark slutar med brevutdelning i Danmark.

Enligt TV 2:s affärsanalytiker Ole Krohn har Postnord Danmark länge haft stora problem med brevmarknaden.

Brevmarknaden har varit förlustbringande i decennier, eftersom Danmark är en genomdigitaliserad marknad, och därmed har brevvolymerna minskat kraftigt, säger han.

Trots att priserna på brev har höjts flera gånger de senaste åren har Postnord nu valt att helt slopa utdelningen av brev i Danmark.