Facebook noscript imageMikaels misstänkte mördare skrattade i förhör
Nyheter
Mikaels misstänkte mördare skrattade i förhör
Bild: Fredrik Sandberg / TT
Bild: Fredrik Sandberg / TT

Den 18-åring som åtalas som misstänkt för mordet på pappan Mikael i Skärholmen den 10 april i år teg sig igenom polisförhören – och småskrattar till och med vid några tillfällen. Ytterligare fyra unga män åtalas för grovt skyddande av brottsling och medhjälp till grovt skyddande av brottsling.

Enligt Stina Rosin från polisens avdelning för grova brott har vittnesmål från allmänheten varit ”direkt avgörande” för åtalet mot de fem unga männen.

– Det här har möjliggjort en tidig bevissäkring och tidiga frihetsberövanden av de nu mer åtalade personerna, säger Rosin på en pressträff på torsdagen enligt Aftonbladet.

– Vi är otroligt tacksamma för de uppgifter som kommit in under utredningen. Det här har lett utredningen framåt och till det åtal som vi står inför i dag, säger hon vidare.

Den mordmisstänkte 18-åringen, som var 17 när Mikael mördades i våras, åtalas även för flera andra allvarliga brott som förberedelse till mord, mordförsök och människorov, skriver Dagens Nyheter.

Han var efterlyst för brotten på morddagen i april, och det var som misstänkt för de brotten han greps den 14 april i Eskilstuna.

Två dagar efter gripandet kontaktades utredande polis av den misstänktes mamma som ville försäkra att han ”låg och sov” och ”inte alls var i närheten av Skärholmen” den 10 april.

Då hade polisen ännu inte fört mordet på Mikael på tal i sina förhör med den misstänkta, och polisen som tog samtalet förstod först inte vad mamman pratade om.

Under polisförhören är den mordmisstänkte mycket fåordig, som tiger eller svarar ”ingen kommentar” på alla frågor om mordet på Mikael. Vid några tillfällen småksrattar han.

Den enda gången han pratar är när han erkänner att han hanterat den modifierade kolsyrepistol som Mikael dödades med, som han säger sig ha provskjutit.

– Det är min förklaring varför ni hittat dna på vapnet, hävdar han.

Johannes Nilsson

Reporter.