Facebook noscript imageMisstänkt mordbrand förstörde 40 bilar i Växjö
Nyheter
Misstänkt mordbrand förstörde 40 bilar i Växjö
Ett stort antal bilar har förstörts i tre separata garagebränder. Arkivbild. Johan Nilsson/TT
Ett stort antal bilar har förstörts i tre separata garagebränder. Arkivbild. Johan Nilsson/TT

En misstänkt anlagd brand har totalförstört ett stort antal bilar i Växjö. Polisen kommer att utreda händelsen som mordbrand efter att tre garagelängor drabbades under natten.

Totalt rör det sig om 40 bilar i tre garagelängor i Växjö som drabbats av branden, rapporterar P4 Kronoberg.

– Sedan vet jag inte om det har brunnit i alla bilar eller om några bara är rökskadade, säger räddningstjänstens larm- och ledningsoperatör i Småland.

Bränderna bröt ut vid 02.30-tiden natten till måndagen.

– Jag tolkar det som att det har brunnit i tre separata garage i närheten av varandra, säger polisens presstalesperson Katarina Rusin.

En anmälan om mordbrand kommer att upprättas.

– Vi misstänker att en okänd gärningsperson har anlagt bränderna. Ingen är frihetsberövad. Det kan komma att bli aktuellt med en teknisk undersökning. Just nu är det för varmt, säger Rusin.

TT Nyheter