Facebook noscript imageNepals premiärminister avgår – parlamentet i brand
Utrikes
Nepals premiärminister avgår – parlamentet i brand
En demonstrant med Nepals flagga framför en brinnande polisstation i Katmandu. Foto: Niranjan Shrestha/AP/TT
En demonstrant med Nepals flagga framför en brinnande polisstation i Katmandu. Foto: Niranjan Shrestha/AP/TT

Ett våldsamt politiskt kaos har brutit ut i Nepal. Parlamentet har satts i brand och premiärministern avgår. Den tändande gnistan för protesterna kom när regeringen försökte förbjuda sociala medier.

– Hundratals människor har tagit sig in på parlamentsområdet och tänt eld på huvudbyggnaden, säger Ekram Giri, talesman vid den folkvalda församlingen, till nyhetsbyrån AFP.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.