Facebook noscript imageNorrmän åtalas för kryptobluff värd 900 miljoner
Utrikes
Norrmän åtalas för kryptobluff värd 900 miljoner
Arkivbild på en kryptovaluta-automat. Charles Krupa/AP/TT
Arkivbild på en kryptovaluta-automat. Charles Krupa/AP/TT

Fyra norrmän åtalas för att ha samlat in 900 miljoner kronor till ett falskt kryptoprojekt, där tusentals offer lurades att investera. Pengarna tvättades och hamnade hos de åtalade.

Fyra norrmän har åtalats för omfattande bedrägeri och penningtvätt.

Enligt åklagare har de varit inblandade i att samla in över 900 miljoner kronor till ett falskt kryptovalutaprojekt.

– Ett stort antal offer i många länder har förlorat sina pengar och betydande summor har hamnat hos de åtalade, säger åklagare Joakim Ziesler Berge vid norska ekobrottsmyndigheten Økokrim.

Tusentals personer både utomlands och i Norge har lurats till att tro att de att de köpt kryptovalutor och investerat i bland annat gruvverksamhet och fastigheter. Men pengarna tvättades i stället genom bolagskonton i Asien och stora summor hamnade i slutändan hos de åtalade.

De fyra männen är mellan 50- och 70-årsåldern.