
USA:s president Donald Trump har låtit det tidigare undantaget för europeiska oljeköp från Ryssland löpa ut, vilket effektivt stoppar handeln. Foto: TT
Trumps beslut att inte förlänga undantaget för sanktionerade ryska banker stoppar Europas möjlighet att köpa rysk olja och gas, samtidigt som hans administration överväger att lätta på sanktioner om Ryssland går med på fredsavtal med Ukraina.
13 mar 2025 14:31
Ett viktigt undantag som tillåtit europeiska betalningar till sanktionerade ryska banker har nu upphört. President Trump har valt att inte förlänga det undantag som infördes under Biden-administrationen, vilket effektivt stoppar Europas möjlighet att köpa rysk olja och gas från och med den 12 mars 2025, enligt ett inlägg från Igor Sushko på X.