
Trumps beslut att inte förlänga undantaget för sanktionerade ryska banker stoppar Europas möjlighet att köpa rysk olja och gas, samtidigt som hans administration överväger att lätta på sanktioner om Ryssland går med på fredsavtal med Ukraina.
Ett viktigt undantag som tillåtit europeiska betalningar till sanktionerade ryska banker har nu upphört. President Trump har valt att inte förlänga det undantag som infördes under Biden-administrationen, vilket effektivt stoppar Europas möjlighet att köpa rysk olja och gas från och med den 12 mars 2025, enligt ett inlägg från Igor Sushko på X.
Samtidigt som sanktionsundantaget upphör rapporterar Kyiv Post att Trumps rådgivare överväger olika alternativ för att lätta på sanktioner mot Ryssland – men endast om landet går med på ett fredsavtal med Ukraina.
Energihandeln med Ryssland skärs av
”President Trump förlängde inte Bidens undantag som tillät sanktionerade ryska banker att hantera europeiska betalningar för rysk energi. Undantaget upphörde idag vid middagstid – 12 mars 2025”, skrev Igor Sushko på X sent på onsdagskvällen.
Detta beslut innebär att flera ryska banker som tidigare kunnat facilitera energihandel nu är helt avskurna från transaktioner med Europa. Bland de drabbade bankerna finns bland annat Vnesheconombank, Bank Otkritie, Sovcombank, Sberbank och VTB Bank, enligt US Treasury Department. Trump kräver vapenvila och fredsavtal för att lätta på sanktionerna, enligt Kyiv Post.