Facebook noscript imagePartiledardebatten: ”V-alternativet bråkar om allt”
Politik
Partiledardebatten: ”V-alternativet bråkar om allt”
Magdalena Andersson (S). Jessica Gow/TT
Magdalena Andersson (S). Jessica Gow/TT

Medan oppositionen bråkar får Tidöpartierna saker gjorda, hävdar statsminister Ulf Kristersson i en partiledardebatt. S-ledaren Magdalena Andersson sågar i sin tur regeringens ekonomiska politik. – Regeringen och SD saknar en tillväxtagenda, säger hon.

Statsminister Ulf Kristersson (M) inleder onsdagens riksdagsdebatt med migration- och kriminalpolitiken, bland annat att polisen kan beslagta ägodelar från personer som har skulder hos Kronofogden.

– Lyxen ska dräneras ur gangsterkulturen, säger Kristersson.

Nu vill vi även kunna ta era pass.

”Bråkar om allt”

Under onsdagsmorgonen presenterades förslag på ändringar i grundlagen. Där ville Tidöpartierna att medborgarskap för gängledare och personer som begår systemhotande brottslighet som skadar Sveriges vitala intressen skulle kunna återkallas. Något som S, MP, V och C inte gått med på.

– Det är bara vi som är beredda att göra vad som krävs. Vi får saker gjorda, säger Kristersson

– Mot oss står ett vänsteralternativ som bråkar om allting, säger Kristersson.

KD-ledaren Ebba Busch tar frågan vidare när hon får ordet.

– Det är ett fattighetsbevis att oppositionen fortfarande inte begriper detta.

”Medalj i nöjdhet”

S-ledaren Magdalena Andersson riktar in sig på den ekonomiska politiken och säger att Sverige ligger i Europas bottenträsk. Hon efterlyser investeringar i ”det som gör Sverige rikt och tryggt” – som infrastruktur, forskning och arbetsmarknadspolitik.

– Problemet är att regeringen och SD saknar en tillväxtagenda.

Arbetslösheten är nu den högsta på tre år, enligt nya siffror från Arbetsförmedlingen. I december uppgick den till 7,1 procent. Andersson anklagar Ulf Kristersson för att vara nöjd med det ekonomiska läget.

– Hade det funnits en OS-gren i nöjdhet hade medaljerna hängt tungt runt Ulf Kristerssons hals.

Statsministern säger att regeringen nu löser de problem som Socialdemokraterna lämnade efter sig och kallar Anderssons utspel för ”löjligt”.

– Vi jobbar ju dygnet runt för att lösa problemen.

”Backar in i framtiden”

Vänsterpartiet lyfter också den ekonomiska politiken.

– Vi byggde upp en stark välfärd. Nu backar vi in i framtiden, säger V-ledaren Nooshi Dadgostar.

– Vi har monterat ner viktiga byggstenar. Svensk tillväxt är i Europas bottenliga. Vi har massarbetslöshet och rekord i antalet konkurser. Vi vänsterpartister såg det komma – att det nyliberala projektet var dömt att misslyckas.

Busch svarar att det tar tid att städa upp efter en röd-grön regering.

– Höj rösten bäst du vill – men handlingar talar mycket högre än dina ord.

TT Nyheter