
Efter nattens ryska kränkningar av polskt luftrum åberopar Polen Natofördragets artikel 4 om brådskande samråd i samband med säkerhetshot.
Det är en ovanlig åtgärd som bara vidtagits sju gånger tidigare i historien – senast när Ryssland inledde sitt fullskaliga invasionskrig mot Ukraina i februari 2022.
Artikel 4 anger att försvarsalliansens medlemmar ska samråda brådskande när ett medlemsland känner sig hotat – formellt när ”någon parts territoriella integritet, politiska oberoende eller säkerhet hotas”. Den ska inte förväxlas med Natos portalparagraf artikel 5, där det förklaras att en attack mot ett medlemsland ska ses som en attack på alla.
Beskedet kommer från premiärminister Donald Tusk i ett tal till parlamentet. Detta sedan flera europeiska ledare sagt att Rysslands nattliga kränkning av polskt luftrum sannolikt var en avsiktlig provokation.
Donald Tusk sade tidigare på onsdagsmorgonen att ett ”stort antal ryska drönare” kränkt luftrummet och att vissa av dem utgjort ett ”direkt hot”.
Donald Tusk uppger att landets luftrum kränktes 19 gånger samt att tre, möjligen fyra, drönare sköts ner, rapporterar Bloomberg.
”Svår och oroande”
Enligt EU:s utrikeschef Kaja Kallas tyder mycket på att kränkningen inte var ett misstag utan att Ryssland agerade medvetet: ”Den allvarligaste ryska kränkningen av europeiskt luftrum sedan kriget bröt ut”, konstaterar hon i ett inlägg på X.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj drar en liknande slutsats, han kallar det inträffade för ”ett extremt farligt exempel”.
”Moskva testar alltid gränserna för vad som är möjligt och om man inte möts av en stark reaktion stannar man på den nya nivån av upptrappning”, skriver han på X och lägger till att det rörde sig om minst åtta attackdrönare av typen Shahed.
I polska medier finns uppgifter om att vrakrester av drönare fallit på bostadshus. I staden Wyryki Wola ska taket på ett bostadshus samt en parkerad bil ha träffats. Det finns inga uppgifter om skadade personer.
”Människor hörde explosioner och såg polska stridsflyg. Situationen är ganska svår och oroande”, säger borgmästare Mariusz Zańko enligt nyhetssajten Polsatnews.
En nedskjuten drönare ska också ha hittats i byn Czosnowka i östra Polen, skriver Lublins regionala polis på X.
Parallellt uppger Rysslands allierade Belarus att landet också skjutit ner drönare i sitt luftrum under natten. Det rör sig om farkoster som ”kommit ur kurs” efter elektronisk störning av både Kiev och Moskva, enligt det auktoritära landets militär som inte specificerade om det rörde som om ryska eller ukrainska drönare, skriver AFP.
Allierade flyg
Drönarna över Polen besköts av stridsplan, som ska vara både polska och från allierade länder. Vilka länder är oklart, men exempelvis har USA stor militär närvaro i Natolandet Polen. Nederländerna har bekräftat att de deltog i insatsen.
Flera flygplatser i Polen stängdes till följd av händelsen. I princip hela luftrummet öppnades dock under morgonen, inklusive det över Warszawas storflygplats Chopin. Polen har kallat upp Rysslands ambassadör.