Facebook noscript imageProryssar terrormisstänks i Tyskland
Utrikes
Proryssar terrormisstänks i Tyskland
En man med en rysk flagga vid en prorysk demonstration i Dresden i april 2022. Arkivbild. Foto: Daniel Schaefer/DPA via AP/TT
En man med en rysk flagga vid en prorysk demonstration i Dresden i april 2022. Arkivbild. Foto: Daniel Schaefer/DPA via AP/TT

Polis i Tyskland har slagit till mot en prorysk hjälporganisation som misstänks för terrorfinansiering, rapporterar tyska medier.

Organisationen Friedensbrücke säger sig samla stöd och pengar till hjälpinsatser för krigets offer på den Rysslandsockuperade delen av Donbass i östra Ukraina.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.