Regeringsförslag: Äldre ska få välja kön – på hemtjänst

Efter flera våldtäkter vill nu regeringen utreda om äldre ska få välja könet på hemtjänstpersonalen. Samtidigt får Ivo i uppdrag att utreda om kommunerna verkligen polisanmäler brott. – Jag måste nog ändå säga att jag gång på gång nu har blivit ganska besviken på vissa kommuner, säger Anna Tenje (M) till SR.
Sveriges Radio rapporterar att regeringen vill utreda om äldre ska få välja kön på den hemtjänstpersonal som besöker dem. Anledningen är att flera våltäkter skett mot äldre kvinnor av just hemtjänstpersonal.
– Detta är ett viktigt förslag för att öka tryggheten och säkerheten för äldre, minska oro och rädsla men också givetvis för att beivra brott, säger äldreminister Anna Tenje (M) till SR.
För bara en månad sedan dömdes den 38-åriga irakiern Shakir Mahmoud Shakir till fängelse för våldtäkt av en 100-åring. Trots att mannen hade våldtagit en 94-åring tidigare så ansåg tingsrätten att mannen har för stora anknytningar till Sverige för att utvisas.
Kommuner ska börja polisanmäla brott
Från och med 1 mars kommer kommunerna på ett enklare sätt kunna kontrollera hemtjänstpersonal de anställer. Bland annat får de tillgång att kolla belastnings- och misstankeregister.
Brottsförebyggande rådet (Brå) ska även kartlägga brott mot äldre. Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) får också i uppdrag att granska hur kommunerna sköter brottsförebyggande åtgärder och ifall de polisanmäler brott.
– Jag måste nog ändå säga att jag gång på gång nu har blivit ganska besviken på vissa kommuner som uppvisar en stor flathet och viss cyniskhet när det gäller just polisanmälningar, säger Anna Tenje.