
Under lördagen dödades Daria Dugina, dotter till Aleksandr Dugin, en nära allierad till Putin, när en bomb exploderade i hennes bil utanför Moskva. Den ryska underrättelsetjänsten hävdar att Ukraina ligger bakom mordet.
Daria Dugina var en 29-årig journalist och en stor anhängare av kriget i Ukraina. Hennes far Aleksandr Dugin är sedan tidigare känd som en person som haft ett stort inflytande på den ryske presidenten Vladimir Putin.
Dugina och hennes far hade besökt en festival nära Moskva under lördagen och lämnade den senare på kvällen. Enligt ryska uppgifter ska bilen som Daria Dugina färdades hem i varit hennes pappas. Det har därför spekulerats i om att målet för attentatet egentligen skulle ha varit hennes far.
Vid hemfärden sprängdes bomben som fanns under hennes bil och hon dog omedelbart på plats. Ukraina har kommenterat händelsen och förnekat all inblandning. Den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyjs rådgivare Mychajlo Podoljak kommenterade Daria Duginas död.
– Jag kan bekräfta att Ukraina självfallet inte har något att göra med det här, för till skillnad från den Ryska federationen är vi varken en kriminell stat eller en terrorstat, sade han enligt The Guardian.
Rysk underrättelsetjänst anklagar Ukraina
Trots Ukrainas avvisande av anklagelserna om inblandning, rapporterar ryska underrättelsetjänsten FSB att resultatet av undersökningen visar att det är Ukraina som ligger bakom mordet Daria Dugina.
I ett uttalande av FSB påstås undersökningen ha visat att ukrainska specialstyrkor skulle ha anlitat en person som anlände till Ryssland i mitten av juli. Vederbörande ska ha hyrt en lägenhet i samma byggnad som Daria Dugina bodde i för att kartlägga hennes liv.
Den misstänkte gärningspersonen har enligt ryska underrättelsetjänsten flytt till Estland efter attacken. Ukraina har hittills inte kommenterat resultatet av FSB:s undersökning.