
Östersunds miljö- och samhällsnämnd vill se över namnen på stadens gator och torg. Bakom initiativet står två socialdemokratiska politiker som vill öka jämställdheten i stadsbilden.
De som driver frågan är Jessica Rundberg, gruppledare för Socialdemokraterna i nämnden, och Emma Tyrebo, ordförande för S-kvinnor i Östersund. Tyrebo menar att gatunamnen säger något om vilka personer som värderas i historieskrivningen.
– Jag tror det är viktigt för det visar vilken man lyfter i historien och vilken man värderar och hur man väljer att se vad man ska lyfta fram, säger Tyrebo till P4 Jämtland.
Rundberg konstaterar att det redan finns några gator med kvinnonamn i Östersund, men att frågan ändå förtjänar en närmare granskning.
– Vi har ju några namn som avser kvinnor men vi tycker att det förtjänar att tittas på, säger Rundberg.
Yrken kan också spela roll
Förändringen behöver inte bara handla om personnamn. Även namn på yrken och verksamheter kan bidra till en mer jämställd stad enligt företrädarna.
– Vi har ingen barnmorskeallé men vi har en stenhuggargränd. Så att kvinnor ska ju känna att de finns med i staden och i planeringen och att deras insatser bedöms och värderas, säger en av företrädarna till P4 Jämtland.