
Dagens ETC ringde Sara Nilsson från Dumpen för att fråga om det stämmer att palliativ vård väntar. Intervjun har väckt starka reaktioner på sociala medier.
Sara Nilsson som är ansvarig utgivare på pedofiluthängningssajten Dumpen har återigen delat ett uppmärksammat inlägg på sociala medier. Denna gång handlar inlägget om hur vänstertidningen Dagens ETC genomför sina intervjuer.
För många är det redan bekant att Sara Nilsson under en period kämpat med cancer. I inlägget på sociala medier skriver Sara Nilsson bland annat att ett tryckfrihetsmål som hon är delaktig i skjuts upp på grund av att hon påbörjar en ny cancerbehandling under nästa vecka. Detta gör att Dagens ETC ringer upp Sara Nilsson och frågar om det stämmer att palliativ vård väntar för henne.
ETC-journalisten får frågan om hon vet vad palliativ vård är, vilket hon beskriver som en vård där man är döende och där de därför slutar behandla för att i stället fokusera på att lindra. Sara Nilsson förklarar att palliativ vård snarare innebär att det inte finns behandlingsmöjligheter i nuläget för att göra en frisk, men inte att man nödvändigtvis är döende.
Starka reaktioner på sociala medier
Intervjun har väckt starka reaktioner på sociala medier, bland annat från journalisterna Sofie Löwenmark och Jens Ganman. Några som delat inlägget på X skriver bland annat att de är cancerpatienter och att de blir upprörda av Dagens ETC.
– Jag kan tänka mig att ni har party på redaktionen, säger Sara Nilsson i intervjun.
– Vi har verkligen inget party Sara, vi har verkligen inget party, verkligen inte, svarar journalisten.
Nominerade till Guldspaden
Dagens ETC är en tidning som ofta attackerat Dumpen. De har skrivit flertalet artiklar om bland annat hur Dumpen finansierar sig och var senast under året nominerade till Guldspaden för artikelserien ”pedofiljägarnas smutsiga pengar”.
Dagens ETC har tidigare anklagats för att skydda pedofiler genom att attackera Dumpen.
Trots att Pelle Zackrisson tidigare intervjuats av Dagens ETC angående Bulletins brottskarta, så vill Andreas Gustavsson, som är ansvarig utgivare på Dagens ETC, inte ställa upp på intervju med Bulletin.
”Jag har inga kommentarer att ge annat än att det är relevant nyhetsjournalistik att berätta varför ett mål skjuts upp, i detta fall kopplat till en individs hälsotillstånd. Och lika så relevant att fråga vad palliativ vård betyder, för det kan vara många olika saker. Sedan utvärderar vi så klart alltid vår journalistik och våra metoder. Men det gör vi internt”, skriver Andreas Gustavsson i ett mejl till Bulletin.