Facebook noscript imageSida-chefen om Islamic Relief: ”Hög kvalitet”
Hoppa till innehållet

Sida-chefen om Islamic Relief: ”Hög kvalitet”

 Jakob Wernerman, avdelningschef för humanitärt bistånd på Sida, anser att organisationen Islamic Relief är ”mycket effektiva” och håller ”hög kvalitet”. Foto: Jonas Ekströmer/TT
Jakob Wernerman, avdelningschef för humanitärt bistånd på Sida, anser att organisationen Islamic Relief är ”mycket effektiva” och håller ”hög kvalitet”. Foto: Jonas Ekströmer/TT

Islamic Relief Sverige är mycket effektiv, håller hög kvalitet och har ett unikt mervärde i det humanitära systemet. Det säger Sidas avdelningschef Jakob Wernerman om organisationen som myndigheten nu tvingas sluta betala bistånd till.

Under det senaste decenniet har Islamic Relief Sverige fått omkring 1,3 miljarder kronor i svenskt bistånd. Nu tar stödet slut när nuvarande avtal löper ut.

Jakob Wernerman, avdelningschef för humanitärt bistånd på Sida, berömmer organisationens arbete trots att myndigheten nu avslutar samarbetet.

– De är mycket effektiva, håller hög kvalitet och når människor i nöd som ingen annan når, säger han till Expressen.

Nya krav bakom beslutet

Beslutet att stoppa stödet grundar sig på skärpta regeringskrav där Sida numera ska kunna säkerställa att mottagare saknar kopplingar till extremism.

– Det är en mer långtgående styrning än vad vi haft tidigare, säger Wernerman till Expressen.

Sida betonar att de lutar sig på CVE:s rapport och att de inte har kapacitet att ifrågasätta eller göra en egen bedömning av den.

– När vi har en svensk myndighet, Centrum mot våldsbejakande extremism, som i sin rapport skriver att det finns kopplingar, då är det svårt för oss att säga att dessa kopplingar inte finns och att vi kan säkerställa det, säger Wernerman till Expressen.

Sida-chefen framhåller att granskningarna inte visat att några biståndsmedel använts felaktigt. Inte heller finns enligt honom belägg för att Islamic Relief Sveriges verksamhet i sig stött våldsbejakande eller antidemokratisk verksamhet.

Enligt Wernerman har tidigare granskningar inte avslöjat några brister eftersom Sida då inte tittade lika brett på organisationens närliggande strukturer. Centrum mot våldsbejakande extremism pekar dock i sin granskning på kopplingar till våldsbejakande extremism eller antidemokratiska miljöer hos ett fåtal personer inom organisationen eller dess medlemsorganisationer.

Forskare kritisk till dröjsmålet

Sameh Egyptson, doktor i teologi som forskat om islamistiska nätverk i Sverige, menar att beslutet borde ha fattats betydligt tidigare.

”Beslutet är inte överraskande. Däremot är det djupt beklagligt att det tagit så lång tid”, har han tidigare skrivit till Bulletin.

Egyptson har i sin forskning pekat på kopplingar mellan Islamic Relief Sverige och det internationella Muslimska brödraskapet.

Biståndsminister Benjamin Dousa (M) är tydlig med regeringens krav.

– Vi vill vara 100 procent säkra på att inga pengar riskerar att hamna i närheten av extremister eller islamister. Kan man inte vara det, då ska man fatta ett avslagsbeslut, säger han till Expressen.

Läs mer: Egyptson om stoppade Islamic Relief-bidragen: ”Beklagligt att det tagit så lång tid”

Cecilia Aspegren

Journalist och biträdande redaktionschef. Har du nyhetstips? Mejla mig gärna: cecilia.aspegren@bulletin.nu