
Ett massivt snöoväder har skapat kris i södra USA med flera dödsfall som följd. Florida och Louisiana slår snörekord medan Georgia drabbas av omfattande trafikolyckor.
Södra USA har drabbats av ett sällan skådat snöfall. Ett oväder som sträcker sig från Texas i väst till Florida öst har orsakat otaliga trafikolyckor och tusentals inställda flygavgångar.
Bara runt Atlanta, i Georgia, har över 100 bilar kört av vägarna, rapporterar ABC News som uppger att ”flera dödsfall” inträffat till följd av snöovädret i sydöstra USA.
I New Orleans, Louisiana, har över 20 centimeter snö kommit under tisdag och onsdag, vilket med råge slår det tidigare snörekordet i staden, knappt 7 centimeter år 1963.
Också i Florida har rekordmycket snö kommit. I Milton i nordvästra delen av delstaten, kom 22 centimeter snö, mer än vad som någonsin tidigare har uppmätts.