Partiet noterar ännu lägre siffror än förra månaden och mer än hälften av väljarna tror inte att Liberalerna tar sig över riksdagsspärren i nästa val, enligt Indikator opinions februarimätning.
Liberalerna tappar ytterligare i Indikator opinions senaste mätning, rapporterar Sveriges Radio. Från redan historiskt låga 1,4 procent i januari har partiet nu sjunkit till 1,3 procent.
Siffrorna sätter partiledare Simona Mohamsson i ett allt svårare läge. 56 procent av väljarna tror inte att partiet tar sig över fyraprocentsspärren. Bara 15 procent tror att partiet tar sig in.
Stödröster blir svårare att få
Per Oleskog Tryggvason, opinionschef på Indikator opinion, ser allvarligt på situationen.
– Det är riktigt problematiskt för partiet, för att om partiet ska ha chans att ta sig in i riksdagen då är man i behov av stödröster. Och om väljarna inte tror att man kommer in i riksdagen då kommer det helt enkelt ses som bortkastade röster och då gör det det väldigt svårt att mobilisera stödröster, säger Per Oleskog Tryggvason.
Även Kristdemokraterna brottas med opinionen. Partiet hamnar på 3,8 procent – under fyraprocentsspärren, efter flera mätningar i rad under gränsen.
Oppositionen drar ifrån
Vänsterpartiet går däremot åt motsatt håll och klättrar till 8,1 procent. Partiet har inte legat så högt på närmare tolv månader.
Socialdemokraterna landar på 35,2 procent, Moderaterna på 18,8 och Sverigedemokraterna på 21,3. Centerpartiet hamnar på 5,3 procent medan Miljöpartiet får 4,7.
Sedan valet har Tidöpartierna haft underläge i opinionen. Oppositionens försprång uppgår nu till 8,1 procentenheter. Gapet har växt mätning för mätning sedan i oktober.
Trots det menar Oleskog Tryggvason att läget inte är kört.
– Vi såg här förra månaden att Tidöpartiernas egna väljare, de blir allt mer välvilligt inställda till den egna förda politiken och det är ju en start för att kunna komma ikapp, säger Per Oleskog Tryggvason.