Facebook noscript imageSVT efter klimatförklaringen om Iran-protesterna: ”Tydligt”
Kultur
SVT efter klimatförklaringen om Iran-protesterna: ”Tydligt”
SVT-huset och protester mot iranska regimen i Italien. Foto: Jessica Gow/TT/Claudio Furlan/AP
SVT-huset och protester mot iranska regimen i Italien. Foto: Jessica Gow/TT/Claudio Furlan/AP

Klimatförändringar är en bakomliggande faktor bakom de utbredda protesterna mot den iranska regimen. Det uppgav SVT i en artikel i helgen, vilket ledde till stor kritik mot public service-bolaget. ”För den som följer SVT:s utbud har det varit tydligt att det som händer i Iran i grunden är demonstrationer mot regimen”, skriver SVT till Riks.

Det var i en artikel med ett medföljande inslag som publicerades i fredags som SVT skrev följande i ingressen:

”Protesterna i Iran har pågått i drygt två veckor och blir allt mer omfattande. Demonstranter hörs ropa ’död åt diktatorn!’. Samtidigt är regimen försvagad, bland annat på grund av den svaga ekonomin och klimatförändringar.”

I medföljande inslag uttalar sig Alexander Atarodi, som presenteras som en Mellanösternexpert, som bland annat nämner klimatförändringar som en faktor bakom pågående protester.

– Iran är kanske ett av de länder som har satsat minst på att hantera det här, att klimatanpassa sin ekonomi, säger Atarodi.

Därefter säger reportern i inslaget att landets vattenresurser uttömts efter decennier av överanvändning samt ineffektiv bevattning och bristande infrastruktur.

– Flera forskare brukar peka på att klimatförändringarna var en viktig orsak till att arabiska våren kom till överhuvudtaget, säger Atarodi.

Sågas

På sociala medier är det flera som sågar eller gör sig lustiga över SVT efter inslaget. Däribland riksdagsledamoten Tobias Andersson (SD).

”Vissa kanske tror att det är radikal islamism och sharialagar som folket ledsnat på i Iran men inte SVT. Om Ayatollan bara prioriterat klimatarbetet mer hade den politiska krisen kunnat undvikas…”, skriver han på X.

”Traditionella mediers rapportering om Iran kan inte längre skiljas från satir”, skriver entreprenören och medieprofilen Henrik Jönsson på samma plattform.

SVT: ”Intervjuat flera experter”

I ett mejl till Riks skriver SVT, angående inslaget:

”SVT har intervjuat flera experter på området. För den som följer SVT:s utbud har det varit tydligt att det som händer i Iran i grunden är demonstrationer mot regimen och den diktatur som befolkningen lever under. Dessutom finns ytterligare faktorer som lett fram till det som nu händer, även det komponenter i skeendet.”

Det är inte första gången som SVT kopplat samman dramatiska världspolitiska händelser med klimatförändringar. 2021 skrev SVT:s dåvarande klimatkorrespondent Erika Bjerström en analys för public service-bolaget om att ”klimatkrisen hjälpte talibanerna ta makten” i Afghanistan.

”Den pågående konflikten i landet, i kombination med klimatkris och covidpandemin samverkar på ett djävulskt sätt i ett redan sårbart Afghanistan. Detta har talibanerna dragit fördel av när de störtade landets regering”, skrev hon bland annat.

Läs även: Trump: ”Iran ringde – de vill förhandla”

Oliver Dagnå

Redaktionschef
Tips mottages gärna!
oliver@bulletin.nu