Facebook noscript imageSVT-personal snuvad på lunch – arbetsmiljökris
Nyheter
SVT-personal snuvad på lunch – arbetsmiljökris
SVT i Stockholm. Arkivbild. Foto: Christine Olsson /TT
SVT i Stockholm. Arkivbild. Foto: Christine Olsson /TT

SVT medarbetare möter nu konsekvenserna av att deras lunchrestaurang stängs – allt för att myndigheten ska kunna spara pengar genom att hyra ut lokalerna till polisen. Resultatet? Långa köer, dåligt utbud och en allt sämre arbetsmiljö för tusentals anställda, rapporterar Journalisten.

När beskedet kom i mars om att restaurangen Gourmedia skulle stängas, spred sig frustrationen snabbt bland SVT:s personal. Den tillfälliga cateringservicen som ersatte restaurangen har visat sig vara otillräcklig.

Hedvig Eriksson, vice ordförande i journalistklubben på SVT, är kritisk till situationen:

– Stundtals har det varit så lång kö dit att det skulle ta hela lunchen att köa till den, säger Eriksson till Journalisten.

Över 2 000 anställda vid SVT och Sveriges Radio har fått dras med ett alltmer begränsat matutbud. Den tillfälliga cateringservicen har mötts med missnöje, och många anställda har svårt att få tag på tillfredsställande matalternativ.

– Det är ett jätteproblem att utbudet av saker att äta är så litet. Det finns matautomater, men där tar maten slut ibland, fortsätter Eriksson.

”Det här är definitivt en arbetsmiljöfråga”

Den nuvarande situationen förvärras av att fler anställda tvingas använda mikrovågsugnar och pentryn när de tar med sig egna matlådor. Många upplever att det sociala samvetet påverkas negativt när mötespunkterna försvinner.

Dessutom är de med specialkost särskilt drabbade av det begränsade utbudet i automaterna. Flera har uttryckt frustration över att det är svårt att hitta lämpliga alternativ som uppfyller deras behov.

SVT:s ledning har insett allvaret i situationen. En utredning har nu initierats för att se över framtidens matutbud för personalen.

Eriksson är tydlig med sin syn på saken:

– Det här är definitivt en arbetsmiljöfråga, säger Eriksson.

Medan utredningen pågår tvingas SVT:s och radions personal fortsätta kämpa med långa köer, överfulla mikrovågsugnar och en arbetsmiljö som riskerar att försämras ytterligare om ingen lösning hittas snart.

– Det är helt förskräckligt, säger Mia Berg, producent för Världens barn på SVT, om lunchsituationen till Journalisten.

Simone Svensson

Reporter

Tips mottages gärna!
simone.svensson@bulletin.nu