
Syriens nya islamistiska styre, som störtade diktatorn Bashar al-Assad med en blixtoffensiv i början av december, lovar att införa pressfrihet i landet.
– Vi arbetar på att konsolidera press- och yttrandefriheten som varit kraftigt begränsad, säger informationsminister Mohamed al-Omar enligt France 24.
Press- och yttrandefriheten var kraftigt begränsad under den tidigare regim, som haft makten i landet sedan Bashar al-Assads far Hafez al-Assad tog makten i en militärkupp 1970. Efter Hafaz död år 2000 tog sonen Bashar över makten.
Far och son Assad regerade som ledare för det syriska baath-partiet och stöddes av Iran och Ryssland.
Reportrar utan Gränser Syrien näst sist i sitt World Press Freedom Index för 2024, vilket gjorde att landet hamnade efter talibanstyrda Afghanistan, och endast före Eritrea. Men nu lovar alltså informationsminister Omar att det ska bli ändring på den saken.
– Det var kraftiga begränsningar av press- och yttrandefrihet under regimen, som utövade censur. Under perioden som kommer arbetar vi på att skapa ett medielandskap som är fritt, objektivt och professionellt, säger Omar.
Den islamistiska rörelsen HTS som i praktiken styr Syrien efter Assads fall har även lovat fria val i landet inom fyra år.
Många är dock skeptiska till löftena från det nya styret, som tidigare hade kopplingar till terrorrörelsen Al Qaeda, ansvariga för bland annat terrorattacken mot USA den 11 september 2001.