Facebook noscript imageTidsfristen löpte ut – nedstängning i USA
Tidsfristen löpte ut – nedstängning i USA
Kapitolium i USA. Arkivbild. J. Scott Applewhite/AP/TT
Kapitolium i USA. Arkivbild. J. Scott Applewhite/AP/TT

Delar av den amerikanska statsapparaten har börjat stängas ned sedan kongressen misslyckats med att nå en budgetuppgörelse.

På Vita husets hemsida tickar en klocka som visar hur länge nedstängningen varat.

Deadline för att hitta en lösning var satt till midnatt amerikansk tid – 06.00 i Sverige – och redan på kvällen beordrade Vita husets budgetkontor federala myndigheter att förbereda en nedstängning.

Republikanerna och Demokraterna har under natten turats om att stoppa varandras budgetförslag i senaten, i ett sista försök att hitta en lösning på dödläget mellan partierna. Republikanerna må ha en majoritet i kammaren, men för att bryta dödläget krävdes 60 röster – fler än det antal senatorer som partiet just nu har.

Kritisk mot Trump

De demokratiska kongressledarna Hakeem Jeffries och Chuck Schumer lägger skulden på Donald Trump och republikanerna för nedstängningen.

”Efter månader av att ha gjort livet svårare och dyrare har Donald Trump och Republikanerna nu stängt ned den federala regeringen eftersom de inte vill skydda det amerikanska folkets hälso- och sjukvård”, skriver Jeffries och Schumer i ett gemensamt uttalande, enligt CNN.

På Vita husets sajt beskylls i stället Demokraterna och en tickande klocka visar hur länge nedstängningen varat. Även representanthusets talman Mike Johnson anklagar Demokraterna för att ha röstat för nedstängningen, skriver republikanen på X.

Hundratusentals kan permitteras

Republikanerna ville i korthet få demokrater att rösta emot lagstiftning som i stort sett skulle hålla den statliga finansieringen på nuvarande nivåer. Demokraterna krävde i stället att kongressen antar lagstiftning som förlänger de sjukvårdsförmåner som sedan pandemin gett miljoner amerikaner subventionerade sjukförsäkringar.

Det är oklart exakt vilka myndigheter som kommer att beröras av nedstängningen, men cirka 750 000 statligt anställda beräknas behöva permitteras i ett första steg, rapporterar CNN. Personer med federala jobb som anses särskilt viktiga kan komma att behöva arbeta trots nedstängningen – med framflyttade löneutbetalningar som följd.

President Donald Trump har därtill hotat med massuppsägningar.

Nedstängningen väntas kraftigt öka belastningen på landets ekonomi.