Facebook noscript imageTillåts spela under ryska flaggan – i Sverige
Tillåts spela under ryska flaggan – i Sverige
Foto: Юрий Д.К./CC BY 4.0
Foto: Юрий Д.К./CC BY 4.0

När Europe Smash inleds i Malmö den 8 augusti syns den ryska flaggan för första gången på flera år i en europeisk pingisturnering. Svenska bordtennisförbundet kallar beslutet felaktigt, men tänker inte bojkotta, rapporterar Expressen.

Internationella bordtennisförbundet meddelade den 13 juli att restriktionerna mot Ryssland hävs. Från och med den 28 juli får ryska spelare åter tävla under egen flagg och nationalsång.

Den första europeiska turneringen där flaggan syns blir Europe Smash, en av tourens fyra Grand Smash-tävlingar. I den svenska truppen finns Truls Möregårdh, Anton Källberg och Kristian Karlsson. Möregårdh försvarar dessutom titeln från fjolåret.

Svenska bordtennisförbundets ordförande Tomas Eriksson är kritisk.

– Vi tycker att beslutet är felaktigt. Vi har samma uppfattning som Sveriges olympiska- och paralympiska kommittéer har, säger Tomas Eriksson till Expressen.

Förbundet betonar samtidigt att man inte tänker bojkotta turneringen. Eftersom arrangemanget hålls i Sverige men formellt arrangeras av World Table Tennis ställs frågan enligt Eriksson extra på sin spets.

”Ligger i våra händer”

Att inte bojkotta innebär att förbundet måste följa Internationella bordtennisförbundets regler och hjälpa samtliga spelare oavsett nationalitet. Ansvaret för att släppa in de ryska deltagarna ligger dock inte hos förbundet.

– Svaret är att det inte ligger i våra händer. Det är svenska myndigheter och EU som står för det, säger han till Expressen.

De ryska deltagarna är Vladimir Sidorenko, rankad 37:a, Elizabet Abraamian, rankad 47:a, och Nikita Artemenko, rankad 131:a.

Reaktionerna har hittills i stort sett uteblivit. Eriksson uppger att omkring 95–98 procent av dem som hört av sig delar förbundets och de nordiska grannländernas uppfattning.

Ludwig Nordqvist

Reporter.