
Ett plötsligt och tungt avhopp i EU-kommissionen får marken att skaka under Europas mäktigaste kvinna. Tyska Ursula von der Leyen får svidande kritik av franske Thierry Breton som lämnar med omedelbar verkan. I stället har Frankrike snabbt nominerat avgående utrikesministern Stephane Séjourné.
Den nu 69-årige Breton har haft den tunga rollen som industri- och inremarknadskommissionär sedan den nuvarande kommissionen tillträdde 2019.
I somras nominerades han av president Emmanuel Macron för ytterligare fem år i kommissionen, där han väntades få en minst lika tung roll under kommande år.
Nu anklagar han dock ordförande von der Leyen för att ha velat byta ut honom.
”Du har bett Frankrike dra tillbaka mitt namn – av personliga anledningar som du inte vid något tillfälle diskuterat direkt med mig – och har erbjudit som politiskt utbyte en mycket mer inflytelserik post för Frankrike i nästa kommission”, skriver Breton i ett brev till von der Leyen som han även lagt ut på X.
”Under de här omständigheterna – ett ytterligare bevis på tvivelaktigt ledarskap – finner jag att jag inte längre kan utföra mina tjänster i kommissionen”, skriver Breton.
Breton hamnade tidigare i sommar i blåsväder efter att han skickat ett öppet brev till X:s ägare Elon Musk och hotade med konsekvenser om Musk inte stoppade ”skadligt” innehåll.
Försenad kommission
Avhoppet sker med omedelbar verkan och fyller ytterligare på den huvudvärk som von der Leyen redan har med att få ihop nästa EU-kommission. Vem som ska göra vad i den har ännu inte presenterats, bland annat på grund av missnöje från von der Leyen om att betydligt fler män än kvinnor nominerats.
I stället för Breton har Frankrike snabbt nominerat avgående utrikesministern Stephane Séjourné, rapporterar nyhetsbyrån AFP.
Samtidigt spekuleras redan i om Breton kan bli aktuell för den nya franska regering som förre brexitförhandlaren Michel Barnier håller på att sätta ihop.
Undermineras?
Bretons beska kritik riskerar samtidigt att kraftigt underminera von der Leyens fortsatta position. Även om hon ofta fått beröm för sina insatser har det under åren även funnits kritik mot hur hon och hennes närmaste stab velat styra de andra kommissionärernas arbete.
Hon kan nu räkna med hårda ord när hon under veckan väntas delta i flera debatter i EU-parlamentet i Strasbourg.
fakta
Fakta: Thierry Breton
Thierry Breton (född 1955) var tidigt verksam inom dataindustrin och blev 2002 utsedd till vd för krisdrabbade statskontrollerade telefonjätten France Télécom.
Efter att ha varit med om att färdigställa bolagets privatisering blev han 2005 finansminister i premiärminister Dominique de Villepins högerregering fram till 2007.
Därefter arbetade han länge som tung vd för it-bolaget Atos innan han nominerades till EU-kommissionen av president Emmanuel Macron hösten 2019.