
De nordkoreanska soldaterna drar sig tillbaka med stora förluster i Kurskregionen medan de ryska styrkor ändrar taktik i kampen om Pokrovsk. Samtidigt sker spektakulära saker bakom fiendens linjer, skriver Bohdana Ljaskivska.
Den svåraste situationen under den senaste veckan har varit vid Pokrovskfronten i Donetsk-regionen. Hälften av alla strider längs hela fronten sker dagligen just i detta område. Den hetaste punkten längs hela stridslinjen är Pokrovskfronten.
Ryssarna genomförde offensiva operationer, huvudsakligen utan att använda sig av pansarfordon. De ryska ockupanterna har avancerat mot Pokrovsks södra flank i Donetsk-regionen.
Talespersonen för den operativa-strategiska styrkegruppen ”Khortytsia”, Viktor Trehubov, berättade om ryssarnas nya taktik. ”De ryska ockupanterna har ändrat sin anfallstaktik mot Pokrovsk. Nu försöker de omringa staden istället för att attackera den frontalt.”
Det har också blivit känt att en 19-årig polsk frivillig, Filip Antosiak, stupade i Pokrovsk-riktningen. Han lämnade sina studier i Storbritannien och anslöt sig som frivillig till en ukrainsk attackdrönarenhet.
Nordkoreanska trupper dras tillbaka från Kursk efter stora förluster
Nordkoreanska soldater som stred tillsammans med ryska förband mot Ukraina har dragits tillbaka från frontlinjen efter att ha lidit stora förluster.
Enligt ukrainska soldater som håller försvaret i Kurskregionen har nordkoreanska soldater inte observerats vid stridslinjen under hela den senaste veckan.
Under den senaste veckan har det inte skett några betydande avancemang i Kurskregionen från någon sida.
Dock använder ryssarna aktivt kamikaze- och attackdrönare. Ryska drönare flyger till och med in på ukrainskt territorium där de slår mot civila mål.
Nationalgardets soldater hissade Ukrainas flagga i ryssarnas bakre område i Donetsk-regionen
Under nattens mörker fäste soldater från Nationalgardets brigad ”Röda Olvonet” med hjälp av en drönare Ukrainas flagga på ett torn som är under fiendens kontroll. På morgonen kunde man se den ukrainska blå-gula fanan vaja där. Genom denna handling visade nationalgardisterna för ockupanterna att deras närvaro här är tillfällig.
På andra frontriktningar förblir situationen huvudsakligen stabil. De ryska styrkorna använder kombinerade attacker med infanteri och pansarfordon, men försvarsstyrkorna lyckas hålla fienden tillbaka.