
På onsdag kväll sprängdes en port i Göteborg. Enligt uppgifter till Expressen kopplas attentatet till Ali Khan-klanen, som kräver 6 miljoner kronor från ett nätverk för fotbollsagenter.
Göteborgs-Posten har nyligen rapporterat att två våldsdåd i Göteborgstrakten - en skottlossning mot en lägenhet i december och ett sprängdåd mot en bil på söndagen - kopplas till den ökända Ali Khan-klanen.
Två män som tillhör klanen ska med dåden försöka pressa Universal 22, ett agentnätverk för fotboll, att betala 6 miljoner kronor som de anser att Universal 22 är skyldiga dem sedan ett tidigare samarbete. Måltavlorna för dåden är en scout och en agent från Univeral 22.
På ondsdag kväll skedde ytterligare ett sprängdåd i Johanneberg i Göteborg, där en port skadades. Enligt uppgifter till Expressen kan dådet kopplas till samma härva. På den drabbade adressen bor personer som är släkt med en agent från Universal 22.
Polisområdeschef Max Olsson vill inte kommentera om onsdagskvällens explosion kan kopplas till de tidigare attentaten.
– Vi låter utredningen ha sin gång. Vi försöker förstå varför det har hänt. Då tittar vi på vilka som bor på adressen, och runtomkring, säger han till GP och fortsätter:
– Vi försöker tänka väldigt brett. Det pågår just nu ett jättearbete där vi lägger kraft på dörrknackning och trygghetsskapande åtgärder. Vi får se hur det utvecklas och vad vi kan fastställa.