Facebook noscript imageUppgifter: Iran försöker påverka USA-valet 2024
Utrikes
Uppgifter: Iran försöker påverka USA-valet 2024
Donald Trump. Foto: Alex Brandon/TT
Donald Trump. Foto: Alex Brandon/TT

Fox News rapporterar att amerikanska underrättelsetjänster har avslöjat omfattande försök från utländska makter att påverka presidentvalet 2024. Enligt en briefing från ODNI använder Iran ”omfattande nätverk” av onlinepersonligheter och propagandaenheter för att sprida desinformation.

Amerikanska underrättelsetjänstemän anser att Iran försöker sabotera tidigare president Trumps presidentkampanj genom onlineoperationer enligt Fox News .

En ODNI-tjänsteman uppgav under en presskonferens att USA:s underrättelsetjänst har observerat att Tehran arbetar för att påverka presidentvalet.

Irans permanenta representation vid FN tillbakavisar påståendena om valinblandning. En talesperson uttalade sig till Fox News Digital:

– Iran engagerar sig inte i några mål eller aktiviteter avsedda att påverka USA:s val, säger en talesperson för regimen till Fox News Digital.

Ser Trump som brottsling

En talesperson för Irans permanenta representation vid FN säger att landet betraktar Trump som en brottsling som bör ställas inför rätta.

– Från den islamiska republiken Irans perspektiv är Trump en brottsling som måste åtalas och straffas i domstol för att ha beordrat mordet på general Soleimani, säger han enligt Fox News Digital

Ryssland beskrivs emellertid som det ”främsta hotet” mot det amerikanska presidentvalet av ODNI-tjänstemän.

Enligt rapporten använder Ryssland en helomfattande regeringsansats för att påverka valet, inklusive presidentvalet, kongressen och den allmänna opinionen.

Både Iran och Ryssland förnekar anklagelserna om valinblandning. Iran hävdar att en stor del av anklagelserna är ”karakteriserade av psykologiska operationer utformade för att artificiellt peppa upp valkampanjer”.

Christoffer Thomasson

Reporter.