
Efter att president Trump varit i kontakt med både Vladimir Putin och Volodymyr Zelenskyj förbereder nu USA fredssamtal. Samtidigt samlas europeiska ledare i Paris för att diskutera situationen.
Enligt New York Post kommer USAs nationella säkerhetsrådgivare Mike Waltz och Mellanösternssändebud Steve Witkoff att delta i samtalen med ryska företrädare i Riyadh. Det blir ett av de första högnivåmötena på flera år mellan ryska och amerikanska företrädare och är tänkt att föregå ett möte mellan ländernas presidenter.
Europa samlas i Paris
I Paris samlas samtidigt flera centrala europeiska ledare för överläggningar, med Frankrikes president Emmanuel Macron som värd. Deltagande länder inkluderar Tyskland, Storbritannien, Italien, Polen, Spanien, Nederländerna och Danmark, samt EU och Nato.
Ett möte mellan EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen och Keith Kellogg, som är president Donald Trumps särskilda sändebud för Ukraina, har skjutits upp till imorgon enligt EU-kommissionens talesperson. Mötet var ursprungligen planerat till idag. Under morgondagen kommer Kellogg även att ha ett möte med António Costa, EU:s rådsordförande.
USA:s position om deltagande
USA:s utrikesminister Marco Rubio har enligt Wall Street Journal försäkrat sin ukrainska motpart att Washington inte har någon avsikt att utesluta dem från samtalen och att det vore oförnuftigt att göra så. Samtidigt har USA:s Ukrainasändebud Keith Kellogg framfört till europeiska ledare att han inte ser någon plats för dem vid förhandlingsbordet, även om de kan ge input i processen.