
Kriminella nätverk hotar EU:s institutioner och hela samhället. Det konstaterar polissamarbetet Europol i en ny rapport. Man varnar för en ökning av cyberattacker, bedrägerier, människohandel och smuggling av vapen och narkotika.
Det är en mörk bild som målas upp när Europol redovisar sin nya Socta-rapport om ”allvarlig och organiserad brottslighet”.
Den undre världen är i färd med att förändras i grunden. Den är inte längre bunden av traditionella strukturer och den har anpassat sig väl till det instabila världsläget, digitaliseringen och ny teknik inom AI och datainsamling.
Den organiserade brottsligheten är ”mer väletablerad och mer destabiliserande än någonsin förut”, skriver rapportförfattarna.
Enligt Europol hotas EU-länderna på två fronter. Dels internt, genom penningtvätt, återinvesteringar av brottsvinster, korruption, våld och rekrytering av unga förövare. Men också externt, där kriminella nätverk i allt högre grad agerar ombud för yttre aktörer i hybridkrigföring.
Man konstaterar också att organisationernas ökande vana att utnyttja minderåriga personer som gärningsmän både sliter sönder samhället och fungerar som ett skydd för kriminella ledargestalter, som blir svårare att identifiera och åtala.
fakta
Europol
Europol är EU:s organ för att hjälpa medlemsländerna i kampen mot grov internationell brottslighet och terrorism. Myndigheten inrättades 1999 och har cirka 900 anställda med högkvarter i Haag i Nederländerna. Chef sedan 2018 är Catherine De Bolle, tidigare chef för den belgiska polisen.
Europol ska inte förväxlas med det internationella polissamarbetet Interpol, med säte i franska Lyon och grundat redan 1923 som ett polissamarbete med just nu 194 medlemsländer över hela världen. Interpolchef är Ahmed Nasser Al-Raisi från Förenade arabemiraten.