Andersson (S) kritiseras efter Kvartal-sågning: ”Misstänkliggör”

I en riksdagsdebatt säger Magdalena Andersson att hon vet att ”man inte alltid ska ta allt som står i Kvartal för en direkt sanning”. Nu sågas S-ledaren efter utspelet. ”Tycker hon att journalistik bara är trovärdig när den ägs av socialdemokraterna?” lyder en av invändningarna.
Det var i onsdagens partiledardebatt som Liberalernas Simona Mohamsson tog upp Kvartals granskning om att föreningar i Malmö pressas att hjälpa Socialdemokraterna.
Läs mer: Föreningar i Malmö: Vi pressas att hjälpa S
I en debatt med Magdalena Andersson frågade Mohamsson om S-ledaren kommer att agera mot sina partikamrater i Malmö, varpå Andersson svarade:
– Jag känner inte till det som har skrivits i Kvartal. Jag vet däremot att man inte alltid ska ta allt som står i Kvartal för en direkt sanning. Men jag kan naturligtvis titta på frågan för att se om det finns något problem här. Och jag är helt säker på att Katrin Stjernfeldt Jammeh (S, kommunstyrelsens ordförande) i Malmö, om det finns ett problem här, är beredd att åtgärda det. Det känner jag mig helt lugn och trygg med.
Efter uttalandet får Magdalena Andersson kritik på plattformen X. Däribland av Kvartals chefredaktör Jörgen Huitfeldt.
”Noterar att reaktionen påminner om ett beteende som en annan partiledare ofta brukar få kritik för. ’Jag veeet inte’… ’det där har jag inte hört något om…’
Följt av en skottsalva mot budbäraren om det man inte visste något om och säger sig inte ha läst”, skriver han.
Noterar att reaktionen påminner om ett beteende som en annan partiledare ofta brukar få kritik för. ”Jag veeet inte”… ”det där har jag inte hört något om…”
— Jörgen Huitfeldt (@JHuitfeldt) January 14, 2026
Följt av en skottsalva mot budbäraren om det man inte visste något om och säger sig inte ha läst.
Journalisten Jenny Strindlöv, som står bakom Kvartals granskning, uppger att de sökt Magdalena Andersson med anledning av granskningen och att det därför är ”lite märkligt att hon nu inte säger sig känna till det som skrivits.”
Vi har för övrigt sökt Magdalena Andersson med anledning av just den här granskningen så det är lite märkligt att hon nu inte säger sig känna till det som skrivits.https://t.co/pdcVcAAnKg
— Jenny Strindlöv (@JennyStrindlov) January 14, 2026
”Magdalena Andersson misstänkliggör svenska medier. Tycker hon att journalistik bara är trovärdig när den ägs av socialdemokraterna?” skriver Simona Mohamssons pressekreterare Alexandra Örenmark.
Magdalena Andersson misstänkliggör svenska medier. Tycker hon att journalistik bara är trovärdig när den ägs av socialdemokraterna? pic.twitter.com/mAmP3LzF2R
— Alexandra Örenmark (@alexorenmark) January 14, 2026
Läs även: Westerholm: Så håller S greppet om Malmö