Facebook noscript imageBiden låter släppa ett tusental dömda
Utrikes
låsaBiden låter släppa ett tusental dömda
USA:s president benådar och låter släppa många fångar. Här är ett delstatsfängelse i Lincoln i Nebraska. Arkivbild. Foto: Nati Harnik/AP/TT
USA:s president benådar och låter släppa många fångar. Här är ett delstatsfängelse i Lincoln i Nebraska. Arkivbild. Foto: Nati Harnik/AP/TT

USA:s president Joe Biden benådar 39 dömda personer och förmildrar straffen för närmare 1 500 som sitter i husarrest. Det är den mest omfattande straffmildring som genomförts vid ett och samma tillfälle i landet.

De 39 benådade fångarna har dömts för brott som inte är våldsbrott, bland annat narkotikabrott, och anses ha uppvisat en ”lyckad rehabilitering och stark vilja att göra sina samhällen säkrare”.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.