
Räntefrossans januari, med turbulens och kursfall, ser ut att avslutas i dur på Stockholmsbörsen.
OMXS-index inleder börsveckan – och avslutar samtidigt januari månads handel – med ett lyft på 1,5 procent.
Uppgången är bred, med 26 av 30 OMXS30-aktier på plus. Mest uppåt bland de mest omsatta aktierna går medicinteknikbolaget Getinge, upp med 5,3 procent och molntjänstbolaget Sinch, upp med 4,8 procent.
Maktbolagen Investor och Kinnevik går också starkt, upp med 1,8 respektive 2,4 procent.
Utvecklingen följer på en stark start på börsveckan på ledande Asienbörser och tecken på en något minskad stressnivå på marknaden, vilket sänker dollarn.
OMXS-index har med måndagens uppgång tappat tio procent sedan årsskiftet.
Råoljepriset fortsätter samtidigt uppåt till följd av oro för att den geopolitiska konflikten kring Ryssland och Ukraina ska leda till störningar på energimarknaden.
Ryssland har fortsatt att öka antalet soldater vid gränsen mot Ukraina i helgen och råoljepriset stiger till 91:20 dollar per fat för ett terminskontrakt för leverans av så kallad brentolja nästa månad – det högsta priset sedan 2014.
Måndagen bjuder på få planerade företagsnyheter, men senare i veckan fortsätter rapportsäsongen i högt tempo – på den svenska fronten kommer flera storbanker med rapporter och i USA ska teknikbjässar som Alphabet, Meta Platforms och Amazon rapportera kvartalsresultat.
Räntefrossans januari, med turbulens och kursfall, ser ut att avslutas i dur på Stockholmsbörsen.
OMXS-index inleder börsveckan – och avslutar samtidigt januari månads handel – med ett lyft på 1,5 procent.