Facebook noscript imageDEBATT: Liberalerna gräver självmant sin egen grav
Debatt
DEBATT: Liberalerna gräver självmant sin egen grav
Simona Mohamsson (L). Foto: Fredrik Sandberg/TT.
Simona Mohamsson (L). Foto: Fredrik Sandberg/TT.

Liberalerna balanserar på fyraprocentsspärren med en politik som gör regeringsbildning omöjlig. Med dagens 2,4 procent och ett oklokt SD-förbud riskerar partiet att försvinna ur riksdagen – kanske för alltid, skriver Leif Kullberg.

Mohamsson och Liberalerna har definitivt tagit ställning för att:

1. Inte sitta i en regering där SD ingår.

2. Rösta rött för en regering (oavsett sammansättning) där SD ingår.

3. Att under inga omständigheter släppa fram en vänsterregering oavsett sammansättning.

Att nonchalera konsekvenserna av den politiken är inte bara verklighetsfrånvänt utan direkt oansvarigt. De ställningstagandena utesluter alla möjligheter till stödröster i kommande val och med dagens 2,4% av väljarkåren säkerställer Liberalerna att man åker ur riksdagen om inte ett osannolikt mirakel inträffar. Om miraklet inträffar och Liberalerna kravlar sig över 4% och ”högerpartierna” blir i majoritet så kommer nästa problem vid en regeringsbildning.

Om M, KD och L försöker bilda en regering så röstar SD rött, och om M, KD och SD försöker bilda en regering så röstar L rött. Därmed är det upplagt för vänstern att försöka bilda en regering som M, KD, L och SD röstar rött emot, oavsett vilka partier Magdalena tar med i sitt regeringsunderlag. SDs väljare torde ha förståelse för att SD som riksdagens näst största parti röstar rött om man inte får plats i en regering.

Frågan är om Liberalernas väljare har samma förståelse för om L röstar rött till en regering där de själva får sitta med eller om det bara är Liberalernas riksdagsgrupp som går i otakt med väljarna.

Det enda alternativet för Liberalerna att eventuellt komma över 4%-spärren i nästa val vore att snarast riva det där SD-plåstret, få stödröster och hantera del avhopp och protester som skulle komma från den egna riksdagsgruppen. Alla andra alternativ och ställningstaganden torde innebära att Liberalerna försvinner ur svensk riksdagspolitik för en överskådlig framtid.

Leif Kullberg, Samhällsdebattör

Bulletin Debatt

Detta är ett debattinlägg i Bulletin. Debattören svarar för sina åsikter i debattartikeln. Vill du publicera dig på Bulletin Debatt eller inkomma med replik? Skicka artikelförslag till debatt@bulletin.nu