Facebook noscript imageDebatt: SD ska vara stolta – SVT har gjort en komedi om SD-väljare
Debatt: SD ska vara stolta – SVT har gjort en komedi om SD-väljare
Komedin ”Flaggan” har biopremiär 28 augusti. Foto: Skärmdump via SF Studios/YouTube
Komedin ”Flaggan” har biopremiär 28 augusti. Foto: Skärmdump via SF Studios/YouTube

SVT och Svenska Filminstitutet står bakom komedin ”Flaggan”, som enligt filmens egen marknadsföring driver med sverigedemokrater – med biopremiär bara två veckor före valet. Det säger en hel del om public services oberoende, skriver Birger Salt.

Det borde korkas champagne hos Sverigedemokraterna och deras väljare. Svenska Filminstitutet, SVT och en rad andra aktörer har producerat komedin Flaggan, som enligt trailern och beskrivningarna driver med SD och dess sympatisörer. Filmen har biopremiär den 28 augusti – drygt två veckor före valet.

Det är valår. Public service ska vara oberoende och neutralt. Att satsa sitt anseende på en sådan produktion just nu säger en del om hur man ser på sitt uppdrag. Tror SVT verkligen att detta stärker trovärdigheten? Det gör det inte.

Jag har inte sett filmen. Men av trailern och marknadsföringen att döma handlar den om att förlöjliga SD-väljare och ”vita män”. Man presenterar en nidbild där grabbarna är fulla töntar som, när de blir hotade, snabbt förvandlas till rädda töntar. Som vit man tar jag det med ro. Jag kommer att se den och troligen skratta. De flesta SD-väljare klarar säkert också av att skratta åt nidbilden av sig själva.

Hur många partier har det svenska etablissemanget gjort en renodlad komedi – eller nidfilm – om sedan filmkonsten uppfanns? Något liknande har inte skett i modern svensk historia. Däremot finns tydliga paralleller till hur den borgerliga pressen kring sekelskiftet 1900 försökte förlöjliga och misstänkliggöra den framväxande arbetarrörelsen med satir och skrämselpropaganda. Att man fortfarande orkar lägga så mycket energi och skattepengar på att bekämpa SD är i sig talande.

”Skriv vad ni vill om mig, bara ni stavar mitt namn rätt”, ska cirkusdirektören P.T. Barnum ha sagt. Jag tror att det är precis så SD kommer att hantera detta. Det är gratis reklam. De får något att skoja om själva. De fortsätter bygga sin underdogstatus på etablissemangets bekostnad. Cirkusen är den politiska scenen och Jimmie Åkesson är cirkusdirektören.

Ingen är dum. De flesta förstår varför en sådan film släpps just nu: man vill svärta ner ett parti och dess väljare inför valet. Jag tror inte att filmen i sig kommer att avgöra om folk röstar på SD eller inte. Däremot tror jag att man vill provocera fram en reaktion från partiet – och att den reaktionen sedan ska få väljare att backa.

Lycka till.

Birger Salt

Bulletin Debatt

Detta är ett debattinlägg i Bulletin. Debattören svarar för sina åsikter i debattartikeln. Vill du publicera dig på Bulletin Debatt eller inkomma med replik? Skicka artikelförslag till debatt@bulletin.nu