Facebook noscript imageDömd huligan återanställdes på skola av misstag
Nyheter
Dömd huligan återanställdes på skola av misstag
Den skolanställde har dömts till fängelse för inblandning i supporterslagsmål efter en fotbollsmatch i Stockholm 2023. Arkivbild. Foto: Andreas Hillergren/TT
Den skolanställde har dömts till fängelse för inblandning i supporterslagsmål efter en fotbollsmatch i Stockholm 2023. Arkivbild. Foto: Andreas Hillergren/TT

En skolanställd som dömts till fängelse för att ha deltagit i huliganbråk fick jobb på ny skola innan han hann avtjäna sitt straff.

En skolanställd i Malmö som blivit avstängd och utköpt efter inblandning i ett huliganslagsmål har hunnit få jobb på en ny Malmöskola igen – innan straffet har hunnit avtjänas, rapporterar SVT Nyheter Skåne.

Mannen har dömts till fyra månaders fängelse för misshandel och våldsamt upplopp. Han fick sju månadslöner i ersättning då han lämnade den första skolan efter en överenskommelse med kommunen.

Att han sedan återanställdes på en annan skola förklarar utbildningschef Richard Mortenlind med att rådande policy inte följts. Rektorn på den skola mannen tvingats lämna kontaktades aldrig. Efter SVT:s frågor har mannen blivit avstängd igen och skolan ska göra en utredning.

TT Nyheter