Facebook noscript imageEtt märkligt sammanträffande
Ledare
Ett märkligt sammanträffande
Foto: Henrik Montgomery / TT
Foto: Henrik Montgomery / TT

Några ord försvann från en text på regeringens hemsida och plötsligt var den gamla coronastrategin mer i linje med den nya retoriken.

Någon gång mellan 26 januari och 1 februari ändrades en text som beskriver den svenska coronastrategin på regeringens hemsida, vilket uppmärksammades av journalisten Emanuel Karlsten.

I texten, publicerad den 7 april förra året, fanns ursprungligen följande mening: ”Det övergripande målet med regeringens arbete är att minska takten på smittspridningen, det vill säga att platta till kurvan så att inte väldigt många blir sjuka samtidigt”. Detta ändrades sedermera till ”Det övergripande målet med regeringens arbete är att minska smittspridningen i samhället”. 

Efter att förändringen, som beskrivs som ett ”misstag”, upptäcktes återställdes sidan till den ursprungliga versionen. Regeringskansliets kommunikationsdirektören Eva Corp säger följande i en skriftlig kommentar till TT: ”Uppdateringen av artikeln på regeringen.se gjordes av misstag av en medarbetare på kommunikationsavdelningen. Det skedde i samband med arbetet med en annan text. Jag kan bara konstatera att i det här fallet har det blivit fel. Om något blir fel så rättar vi till det så snart det upptäcks.” (TT 1/2

Det är en kommentar som ger upphov till fler frågor än svar. ”Arbetet med en annan text” förklarar inte varför den aktuella texten ändrades. Var även texten som skulle bearbetas publicerad sedan tidigare – om den inte var det är det än mer svårbegripligt varför en helt annan text ändrades – och varför skulle den uppdateras? 

Som ledarsidan tidigare skrivit om (18/1) beskrivs den svenska coronastrategin, av dess ansvariga, numera på ett annat sätt än i våras. I Agendas coronautfrågning påstod statsepidemiolog Anders Tegnell att målet hela tiden varit att trycka ner smittan så mycket som möjligt. I våras menade han emellertid att målet var att hålla spridningen på en nivå som vården klarar av – vilket är något annat.

Vid samma utfrågning invände socialminister Lena Hallengren (S) när SVT frågade om regeringen tillåtit smittspridning på en viss nivå: ”Vi har ingen strategi, vi har inte haft någon strategi och vi kommer inte att ha en strategi som säger vi tycker att det är okej med viss smittspridning. Vi ska pressa ner smittspridningen så mycket som det bara går”. Så lät det inte 7 april 2020, i den text som nyligen uppdaterades. Några ord försvann och därmed ändrades meningens innebörd. Plötsligt var den gamla strategin mer i linje med den nya retoriken.

En annan, inte obetydlig, detalj i sammanhanget är att det på regeringens hemsida inte någonstans hade markerats ut att texten hade uppdaterats, vilket är brukligt. Detta borde rimligtvis ha skett automatiskt. Hur många fler texter har uppdaterats utan att det tydligt framgår?

Aleksandra Boscanin