
Julmusten har i generationer varit självklar på svenska julbord. Nu vill Reza Sonbolro, 35, introducera något liknande för den muslimska högtiden eid – en dryck som markerar festdagarna på samma sätt som julmusten gör för många svenskar.
När Reza kom till Sverige i tidiga tonåren mötte han julmusten för första gången.
Till en början tyckte han inte den var särskilt god men med tiden förändrades smaken – och relationen till musten. Kärleken till både jul- och påskmust växte, och som vuxen började Reza fundera över varför liknande traditioner saknades för andra högtider. Det skriver Expressen i sin rapportering om satsningen.
– Vi har jättegoda traditionella maträtter och efterrätter under eid. Men vi har ingen självklar dryck som alla dricker.
Till vardags arbetar Reza som strategisk inköpare på ett läkemedelsföretag. Entreprenörskap och dryckesproduktion låg långt ifrån hans yrkesvardag – men idén ville han ändå pröva.
Kontaktade mustjätten
I Sverige är det i stort sett ett enda företag som står bakom julmusten: AB Roberts. Receptet är hemligt och sägs bara vara känt av två personer. Reza tog kontakt och presenterade sin idé: en must för eid, smaksatt med granatäpple.
Till en början var han emellertid inte säker på hur det skulle passa musten.
– Men jag berättade min vision och de tog fram tester och det blev klockrent.
Som Expressen tidigare rapporterat är Reza inte ensam om att inspireras av svenska traditioner. I dag finns både ramadankalendrar, eid-presenter – och möbeljätten Ikea har för andra året i rad lanserat en särskild ramadankollektion.
Hoppas på ny tradition
Eid firas två gånger om året: id al-fitr efter fastemånaden ramadan och id al-adha i samband med pilgrimsfärden till Mecka. Under fastan och festdagarna är söta, törstsläckande drycker vanliga – som tamarinddryck, jallab, olika lemonader och sockerrörsjuice. Även läsk förekommer ofta.
Men enligt Reza saknas en dryck som tydligt markerar själva högtiden.
– För oss som bor här men har en annan bakgrund kan man ibland känna att man står mellan två världar. Men jag kände här att jag kunde bygga något och vara delaktig i Sverige.
Han hoppas att eidmusten ska bli just en sådan bro – och att fler ska våga prova den, oavsett bakgrund.
– Eidmust är för alla, säger han.